Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu'na yumruk atan zanlı serbest

Kılıçdaroğlu'na yumruk atan zanlı serbest
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Meclis’te yumruk atan saldırgan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak şartlı tahliye kuralını ihlal eden zanlı, cezaevine gönderildi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na TBMM'de yumruklu saldırıda bulunan Orhan Ö. geceyi Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında geçirdi.

Buradaki sorgusu tamamlanan zanlı, sabah saatlerinde polis tarafından güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi.

Saldırıya ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır, Orhan Ö'nün ifadesini aldı.

Savcı Bayındır, ifade işlemi sonucunda Orhan Ö'yü, hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanması talebiyle mahkemeye sevk etti.

SERBEST BIRAKILDI AMA...
Nöbetçi Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, zanlının adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Karar uyarınca zanlı için ev hapsi uygulanacak.

Ancak şartlı tahliye kuralını ihlal eden zanlı, Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Zanlı, 1 yıl Sincan Cezaevi'nde kalacak.

Orhan Ö., cezaevinden çıktıktan sonra ev hapsi cezasını çekecek.

'CHP GRUBU'NA GELDİM' DEMİŞ
Bu arada, saldırganın Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusuyla ilgili detaylar da belli oldu.

Saldırgan Orhan Ö., olay günü Altındağ ilçesinde bulunan evinden saat 08.45’te çıktı. Saat 09.00 sıralarında halk otobüsüne binen zanlı, Güvenpark’ta indi. Saldırgan buradan bindiği minibüsle TBMM’nin önüne kadar geldi.

Saldırgan, Meclis’e girerken kapıdaki görevlilere CHP Grubu’nu ziyaret etmek için geldiğini söyledi.

SALDIRIYI NİYE GERÇEKLEŞTİRDİ?
Zanlı, sorgusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan ve hükümete aleyhine yaptığı açıklamaların ülke menfaatine ters düştüğünü düşündüğü için eylemi gerçekleştirdiğini dile getirdi.

DÖRT GÜN ÖNCE ESRAR KULLANDI
Saldırıdan 4 gün önce esrar kullandığını ifade eden zanlı, olay günü uyuşturucu kullanmadığını savundu.

ŞİKAYETÇİ OLACAK
Olayın ardından aralarında milletvekillerin de olduğu CHP’lilerin kendisini darp ettiğini söyleyen Orhan Ö, bu kişiler hakkında şikayetçi olacağını kaydetti.

GENEL MERKEZ'DE SALDIRIYA PROTESTO
Öte yandan, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermek isteyen çok sayıda partili, CHP Genel Merkezi önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, "demokrasiye atılmış bir yumruk" olarak nitelendirdiği saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Saldırı karşısında geri adım atmayacaklarını belirten Perçin, şunları kaydetti:

"Bizlerin beklediği tek şey CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yapılan alçakça saldırının üzerinin örtülmeyip, ardında ne var ne yok araştırılması, kamuoyunu ve partilileri rahatlatacak sonucun açıklamasının yapılmasıdır. Huzur ve güven ortamının giderek daraldığı topraklarımızda, en güvenilir yerlerden biri olarak gördüğümüz TBMM'de böyle bir olayın vuku bulması bizleri tedirgin etmektedir. Dolasıyla saldırganın arkasındaki güç odaklarının tespit edilip yüce yargıya teslim edilmesini talep ediyoruz."

Bir partilinin şiir okumasının ardından ilçe başkanlığı üyeleri, genel merkezden ayrıldı.

ntvmsnbc.com, 09.04.2014

İşte Kılıçdaroğlu'nu yumruklayan saldırganın ilk ifadesi
Kemal Kılıçdaroğlu'na Meclis'te saldırıda bulunan Orhan Övet'in polisteki ilk ifadesi ortaya çıktı. Övet ifadesinde "Kılıçdaroğlu'na gıcık oluyorum, vatan haini olarak görüyorum" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’na bugün Meclis’teki grup konuşması öncesinde yumruklu saldırıda bulunan Orhan Övet’in ilk ifadesi ve saldırıya dair detaylar ortaya çıktı.

Saldırı, BDP grup toplantısının dağıldığı sırada gerçekleşti. 30 Mart yerel seçim sonrası BDP ilk grup toplantısını HDP'ye bıraktı. Kürsüde HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel vardı. Tuncel, grup toplantısını bitirmek üzereyken Ağrı'da Ak Parti ile başa baş seçim mücadelesi veren Sırrı Sakık, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan grup salonundan çıkmak için kapıya yöneldi.

BDP ile CHP'nin grup toplantı salonu aynı koridor üzerinde olduğu için, karşıda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu belirdi. Kılıçdaroğlu'nun yanında CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ve korumaları vardı. Sakık ve Tan salonun ortasında Kılıçdaroğlu ile karşılaşınca el sıkışıp hal hatır sordu. Bu sırada Kılıçdaroğlu Ağrı'da seçimin iptali nedeniyle Sakık'a 'geçmiş olsun' dedi.

Kalabalık partili grubun tezahüratları eşliğinde CHP grup toplantı salonuna ilerleyen Kılıçdaroğlu, bu sırada saldırıya uğradı. Etrafının korumalar tarafından kuşatılmasına rağmen Orhan Övet fotoğraf çekmeye çalışan DHA muhabiri Ümit Kozan'ın sırtına basarak havaya yükseldi ve Kılıçdaroğlu'nun yüzünün sağ tarafına art arda iki yumruk vurdu. Kılıçdaroğlu sendeledi ama korumalar düşmesine izin vermedi.

Saldırıya hemen tepki veren CHP’liler Orhan Övet’i darp etti. Olay yerine gelen koruma polisleri saldırganı linç edilmekten korumak için BDP kulisine götürdü

Daha sonra gözaltına alınan Orhan Övet, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Övet, buradaki ilk ifadesinde kendisini Alperen Ocakları'na yakın biri olarak gördüğünü belirttiği kaydedildi. Saldırgan ilk ifadesinde özetle, "Kılıçdaroğlu'nun politikalarını beğenmiyorum. Vatan haini olarak görüyorum. Kendisine gıcık oluyorum. Eylemi de bunun için yaptım" dedi.

Radikal, 08.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.