Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Meclis'te 4 eski bakanın soruşturma önergeleri okundu

Meclis'te 4 eski bakanın soruşturma önergeleri okundu
TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırı kınandı.

TBMM Genel Kurulu, 19 günlük seçim arasının ardından Başkanvekili Meral Akşener'in başkanlığında toplandı.

Akşener, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şahsı ve Başkanlık Divanı adına kınadığını belirterek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade ederek, "Türkiye'de toplumun her zamankinden daha çok huzura ihtiyacı olduğu süreçte yapılan bu saldırı siyaseti gerginleştirmek, bu gerginlikten çıkar sağlamak amaçlayan kişi ve gruplar tarafından gerçekleştirilmiştir" dedi.

Bu saldırıların CHP'nin yürüttüğü demokrasi, hak ve özgürlük mücadelesini sonuçlandırmasına engel olmayacağını belirten Hamzaçebi, CHP'nin şiddeti dışlayan politikasına devam edeceğini söyledi.

Meclis Televizyonunun, Kılıçdaroğlu'nun bugünkü CHP TBMM Grup Toplantısı konuşmasında gecikmeli yayına başladığını anlatan Hamzaçebi, "Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP grup toplantısını sansür yetkisini nereden almaktadır? Çiçek'i şiddetle kınıyorum. Gelip açıklama yapmak zorundadır. Çiçek, bu parlamentoya Meclis Başkanı olarak yakışmıyor" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle lanetlediklerini ve kınadıklarını söyledi. Saldırının Kılıçdaroğlu'na değil demokrasiye, milletvekillerine ve Meclis'e yapıldığını ifade eden Canikli, her zaman bu tür saldırıların, bu tür şiddetin karşısında duracaklarını vurguladı.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da saldırıyı kınayarak, "Bu saldırı, demokrasi ve milli iradeye yöneliktir. Parlamento tarihinde ilk kez bir genel başkana yönelik saldırı oldu. Kutuplaştırıcı siyasetin geldiği safhadan dolayı herkesin ibret alması gerekir. Saldırıyı yapanın hangi senaryo ve amaçla sevk edildiğinin ortaya konulması gerekiyor" dedi.
 


BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de saldırıyı kınayarak, Kılıçdaroğlu ve CHP camiasına geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
 


"Saldırı, Kılıçdaroğlu'nun şahsında demokratik siyaset yapma hedefine yöneliktir" diyen Baluken, tüm siyasi partiler ve liderlerin bu tarz saldırılara karşı ortak tavır alması gerektiğini söyledi.
 


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının 17. yıldönümü dolayısıyla yaptığı gündemdışı konuşmada, Türkeş'in ömrünün tamamını canından aziz bildiği milletine adadığını iade etti.
 


Türkeş'in siyasetinin temelinde millet, hak ve adalet olduğunu dile getiren Vural, "Türkeş, adalet ve hakkaniyete dayanmayan yönetimin çökeceğine inanırdı. Bugün milli kimlik şuurundan, İslam ahlakından yoksun, rüşvet ve hileyle çiğnenen hukuk düzeniyle adaletin yara aldığı, demokrasiyi sözde uygulayan yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız" diye konuştu.
 


Türkeş'in, Türk milletinin kader çizgisini demokratik sistemde gördüğünü dile getiren Vural, "O bugün, en çok ihtiyacımız olan hukukun üstünlüğüne büyük önem atfeder. Ona göre insan hakları, insan haysiyeti, din ve vicdan hürriyetinin tam manada sağlanması, hukukun üstünlüğü gibi kavramların bütün toplumca kabulünün tesis edilmesi Türk siyasetinin başarması gereken en önemli ödevidir" dedi.
 


CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise gündemdışı konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nefret söylemi kullandığını ve bunun sonucunda Kılıçdaroğlu'na saldırının gerçekleştiğini öne sürdü.
 


"Demokrasi tek sesli, yüksek sesli, hırçın üslupla asla yetişmez. Demokrasi daha yumuşak bir hava ister" diyen Ağbaba, siyasette kendinden olmayan herkesin dışlandığı bir siyaset dönemi yaşandığını ifade etti.
 


AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi de ölüm yıl dönümü dolayısıyla Türkeş'i rahmetle andıklarını dile getirdi.
 


Hamzaçebi ayrıca, Mısır'da 529 kişiye idam cezası verildiğini anımsatarak, "İdam cezası insanlık dışıdır. Hele hele siyaseten verilen idam cezası o toplumu bölmekten başka işe yaramaz. TBMM olarak Mısır'daki idam cezalarına karşı duruş sergileyelim, bu konudaki hassasiyetimizi Mısır parlamentosuna iletelim" diye konuştu.

CHP'nin, 4 eski Bakan ile ilgili verdiği soruşturma önergeleri okundu

      
Gündemdışı konuşmaların ardından eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Meclis Soruşturması açılmasını içeren CHP'nin verdiği 4 ayrı önerge okundu.
     
Birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, önergeleri okutmadan önce, "önergeler bastırılıp, 5 Nisan Cumartesi günü milletvekillerine dağıtılmıştır" dedi.
     
Akşener, daha sonra önergeleri tek tek okutup, bilgiye sundu.
     
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kendilerinin verdiği 4 önergenin okunmasının ardından söz alarak, "CHP'li milletvekilleri ile AKP'nin önergesinin içeriği hakkında çok temel fark var. Bizimkiler TBMM İçtüzüğü'ne uygun hazırlanmıştır. İktidar grubunun verdiği önerge ise yasak savma kabilinden, 4 bakanı şimdiden aklama içeriğine sahiptir ve gerekli şartları taşımamaktadır. Bu önergenin işlem görmemesi gerekir. Eksikliğin AKP Grubu tarafından tamamlanması gerekir. Bakanların, suçları görevi sırasında işlediklerine önergede yer verilmeli" dedi.
     
Hamzaçebi'nin konuşmasının ardından Akşener, birleşime ara verirken, grup başkanvekillerini görüşmeye çağırdı.
 

Hürriyet, 08.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.