Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırıya tepki yağıyor

Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırıya tepki yağıyor
Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı kınadı.

Radikal.com.tr - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'na yönelik yumruklu saldırıya tepki yağıyor.

ERDOĞAN: GEÇMİŞ OLSUN: Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyla ilgili şöyle dedi: "Demokratik parlamenter sistem içerisinde bu yollar hiçbir zaman tevessül edilecek yollar değildir. Bunları tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir. Şiddetle, biz bu girişimleri kınıyoruz. Ben bunun için de Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun diyorum. Ayrıca kendisini de arayıp söyleyeceğim."

CUMHURBAŞKANI GÜL ARADI: Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Abdullah Gül, TBMM'de yumruklu saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu'nu telefonla aradı. Gül, Kılıçdaroğlu'na uğradığı saldırıdan dolayı geçmiş olsun dileğinde bulundu.

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK: TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Keml Kılıçdaroğlu'na Meclis'te yapılan yumruklu saldırıyı, "Üzüzcü bir durum" diye değerlendirdi.

PARTİ LİDERLERİNDEN TELEFON: CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9. Cumhurbaşkanı Demirel, MHP Genel Başkanı Bahçeli, BDP Genel Başkanı Demirtaş ve BBP Genel Başkanı Destici'nin telefonla aradığı belirtilirken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ise ziyaret ederek saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirttiği ve geçmiş olsun dileklerini ilettiği ifade edildi.

AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA:  AK Parti TBMM Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı kınayarak, "Olayın bir an önce aydınlatılarak faillerinin yüce yargıya teslim edilmesini diliyor; bu saldırıyı aynı zamanda demokrasiye, fikir özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz" denildi.

TÜSİAD: ESEFLE KINIYORUZ: TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "'CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik bugün gerçekleştirilen saldırıyı esefle kınıyoruz. Saldırganın en kısa zaman içerisinde gereken cezayı almasını bekliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'na ve tüm CHP camiasına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.'

BDP: Öncelikli olarak bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'na ve Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bazı basın yayın organlarında saldırganın BDP grup toplantısına katılan ziyaretçilerden biri olduğuna dair maksatlı yayınlar yapılmaktadır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Saldırganın partimizle uzaktan yakından herhangi bir ilgisinin bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ÖMER ÇELİK: CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.Bu saldırı Sayın Kılıcdaroğlu'nun şahsında tüm siyaset kurumuna, tüm siyasi partilere ve demokrasimize yapılmıştır.Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan lanetli saldırı aynı zamanda milli iradenin tecelligahı Yüce Meclis'e yapılmıştır.Yüce Meclis'in bir üyesine, bir parti genel başkanına yapılan saldırı, tüm demokratik sisteme yapılmış demektir...

BBP LİDERİ MUSTAFA DESTİCİ: Ana muhalefet Partimizin değerli Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaoğluna yapılan yumruklu saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi camiasına geçmiş olsun diliyorum. Şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın bunu doğru bulmuyoruz. Bu saldırı Türk Demokrasisine, Türk siyasi hayatına ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılmıştır. Bu gergin ortamlarda bu tür provakatif saldırılar ülkemizde her zaman denenmiştir. Buna benzer saldırılar daha önce değişik siyasi parti mensuplarına ve bakanlara yapılmıştır. Olay tüm ayrıntıları ile araştırılmalı, bu provokasyonu planlayanlar mutlaka açığa çıkartılmalı ve emellerine ulaşması engellenmelidir.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK: Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: ''KK'YA SALDIRMIŞLAR...GEÇMİŞ OLSUN...KK'YI SEVMESEMDE KABA KUVVETİ ŞIDDETLE KINIYORUM...KABA KUVVET FİKRİ ZAYIFLARIN İŞİDİR...KK CHP'NIN BAŞINDAN GİTMELİDİR VE GİDECEKTİRDE, AMA DEMOKRASI KURALLARI İÇİNDE...''

Radikal, 08.04.2014


 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.