Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Vural: Cumhurbaşkanına parti kimliğiyle bakmayız

Vural: Cumhurbaşkanına parti kimliğiyle bakmayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun The Wall Street Journal Türkiye'ye verdiği röportajda "Aday konusunda uzlaşırsak Cumhurbaşkanlığı konusunda ilk turda işbirliğine gidebiliriz" yorumuna Milliyeti Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural'dan yorum geldi. The Wall Street Journal Türkiye'nin ulaştığı Vural "Meseleye adayın siyasi parti kimliğiyle bakmak yerine kişisel hak ve özgürlükler ve demokrasiye bakışı açısından yaklaşmakta fayda var. İşbirliği konusunda bloklaşma yapmak doğru değil. Süreçleri medya değil kendi mecrası üzerinden götürmekte fayda var" dedi.

Mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev ve yetkilerini yerine getirmek konusunda yeteri kadar adım atmadığını dile getiren Vural "Cumhurbaşkanı özgürlükler için tavır oluşturamadı. Şu anki cumhurbaşkanımızın yöntemi, toplumun önemli bir kısmını tatmin etmedi. Recep Tayyip Erdoğan'ın da Cumhurbaşkanlığı'nın gerektirdiği nitelikte olmadığı kanaatindeyim. Hukukun üstünlüğü ve özgürlükler noktasında Erdoğan'ın yaklaşımlarında değişen bir şey yok. Anayasa görevlerini yerine getirmekte yetkin olmadıklarını düşünüyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanında bulunması gereken özellikleri tarif ederken "Siyasi kimliği öne çıkmayan" yorumu yapmıştı. Siyasal kimlik konusuna değil daha farklı konulara odaklanmak gerektiğinin altını çizen Vural, MHP'nin destekleyeceği Cumhurbaşkanı aday profilini şöyle çizdi. "Siyasi kimliksiz birini aday göstermek yerine hukuku özümseyen, yetkilerini yerine getirmekte samimi bir adayı MHP destekleyecektir. Demirel ve Özal da siyasi kimliksiz değildi. Önemli olan siyasi kimlik değil, o görevde tarafsız olup olmayacağı ve görevlerini yerine getirme kabiliyeti olacaktır. MHP olarak göstereceğimiz adaya bu yönüyle bakarız."

Konunun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de değerlendirmesine sunulacağını ifade eden Vural şöyle devam etti: "Meseleye siyasi kimlikle, şu partiden bu partiden diye bakmak yerine kim olursa olsun bu özellikleri getirebilen bir aday tercih edilecektir. İş birliği konusunda bloklaşma yapmak doğru değil. Süreçleri medya değil kendi mecrası üzerinde götürmekte fayda var."

BDP YORUM YAPMADI

Ulaşmaya çalıştığımız BDP temsilcileri henüz konunun gündemlerinde olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığında işbirliği konusunda bir açıklama yapmayacaklarını ifade ettiler.

ERDOĞAN VE GÜL İSTİŞARE EDECEK

AKP cephesinde de aday henüz net değil. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hürriyet gazetesine verdiği röportajda cumhurbaşkanlığı konusunun sürpriz olmayacağını, Başbakan ile aralarında istişare edeceklerini açıklamıştı. Başbakan Erdoğan da bugün Azerbaycan'a uçmadan önce yaptığı açıklamada bu konuda Gül'e katıldığını dile getirdi. 3 dönem kuralının kalkıp kalkmayacağı konusunda net bir şey söylemeyen Erdoğan kendisinin kuralı desteklediğini ifade etti. 

wsj.com.tr, 04.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.