Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Gül: "Cumhurbaşkanlığı seçimini konuşma vakti geldi"

Gül: "Cumhurbaşkanlığı seçimini konuşma vakti geldi"
Yerel seçimlerin sona ermesinin ardından gözler Cumhurbaşkanlığı seçimine çevrildi. Ağustosta yapılacak seçimin en önemli muhatabı Cumhurbaşkanı Gül, bu süreci Kuveyt'ten değerlendirdi. Gül, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin memleketin her tarafını altüst edecek şekilde olmaması gerekir" dedi.

Körfez ülkelerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilere önemli açıklamalar yaptı, "Seçimler bitti, Cumhurbaşkanlığı'nı konuşmanın vakti geldi" dedi.

Gül, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimin birleştirilmesi ve Başbakan Erdoğan'ın kendisine sormadan seçimleri birleştirme ihtimali durumunda pozisyonunun zora düşüp düşmeyeceği konusuna değindi.

Gül, "Bunu konuşmadık. Nihayette erken seçim kararı kanun ile olur. Meclis'te çoğunluğu olan partinin karar vereceği bir şeydir. Konuşulmuş ve bir karar verilmiş değil. Ama olaylar ne çıkarır bu ayrı bir konu. Burada işi kişiselleştirmemeli. Benim kanaatim önemli olur. Ben yarın gazete manşetinden bir şey duymam" dedi.

Gül, aday olup olmayacağı tartışmaları hakkında da konuştu, "Bir- iki sene önce de soruyordunuz. 'Zamanı gelince konuşuruz' diyordum. Şimdi bu seçim aradan çıktığına göre günü geldi. Hele seçim sonuçları bir ilan edilsin. Nisan sonu mayıs başında bunlar netleşmiş olur. Oturur konuşur, ona göre karar veririz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı, koşullar uygun olursa Başbakanlık düşünür müsünüz? sorusuna ise, "Önceden birşey söylemem. Hiçkimse duyarsız değil ki bu tip şeylere. Cumhurbaşkanlığı seçiminin memleketin her
tarafını altüst edecek şekilde olmaması gerekir. Geçmişte kavgaların sebebi bu oldu. Onu görmemezlikten gelmiyorum. İnsanların meşguliyeti açısından diyorum. Başbakan sürpriz yapmaz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığınızı etkileyecek bir adımı size haber vermeden, sürpriz yaparak atmayacağından emin misiniz?" sorusuna ise "Açıkçası ben Başbakan'a yapmam, o da bana yapmaz" şeklinde cevapladı.

cnnturk.com, 03.04.2014


 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.