Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP: Tüm sandıklar sayılsın

CHP: Tüm sandıklar sayılsın

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara'daki tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyecek. CHP, sadece sandık tutanaklarında değil, seçim sürecinde de farklı uygunsuzluklar olduğu gerekçesiyle YSK'ya başvuracak. Ana muhalefetin, süreci seçimin iptali başvurusuna kadar götürebileceği öğrenildi.

CHP Ankara'daki tüm sandıkların yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracak.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeye elinde olağanüstü itiraz başvurusu yazan bir dosyayla geldi.

Yavaş, sadece tutanak sonuçlarında değil seçimler sırasında da usulsüzlükler yaşandığını ifade etti.

 

Yavaş, 'Son durum ilçe seçim kurularına iitrlar sonuşlanacak olumsuz karara göre il seçim kuruluna iitraz edeceğiz, YSK Başkanı'nın teminat açıklamasına saygı duymalıyız. İtirazlarımızla ilgili başka gerekçeler de var" dedi.

Yavaş'ın "Başka gerekçelerle de başvuru yapacağız" ifadesi ile hukuki süreci seçimin iptali başvurusuna kadar götüreceği öğrenildi.

CHP Sözcüsü Haluk Koç da "Bu şaibe ve kuşkunun sürmesi seçim meşruiyetini en ağır şekilde gölgelemeye devam ediyor. Onun için bir an önce yapılan itirazların da dışında Ankara'da tüm oyların yeniden sayılma kararı verilmesi gerekmektedir. Başka türlü, bakanlardan, haber ajanslarına, AKP yetkilerinden, çeşitli bürokratik unsurlara kadar seçimin içine girerek sonuçları bu şekilde oluşturma çabalarını herkes gördü. Bu şaibenin sürmesi kabul edilemez. Mutlaka Ankara'da özelikle sandıkların yeniden sayılması herkesin bu kuşkusunu gidermeye yardımcı olacaktır" diye konuştu.

CHP'nin tutanakların kesinleştirilmesinin ertelenmesi talebi ise reddedildi.

İlçe seçim kurulları CHP'nin Ankara, Yalova, Ardahan gibi iller ve bazı ilçelerle ilgili sandık tutanaklarına yönelik itirazlarının sonuçlarını en geç Perşembe 17'ye kadar açıklayacak.

CHP'nin Çankaya'daki bazı sandık tutanaklarına yaptığı itiraz sonucunda ise oylar yeniden sayıldı ve CHP'ye 160, AK Parti'ye 80 oy daha ekledi.

 

ntvmsnbc.com, 02.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.