Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yalova'da CHP'li başkanın gözyaşları

Yalova'da CHP'li başkanın gözyaşları
Yalova'da 6 oy farkla Belediye Başkanı seçilen Vefa Salman, gözyaşlarına hakim olamadı

Yalova’da belediye başkanlığı seçimini Ak Parti adayı Yakup Koçal’ın 1 oy farkla kazandığının açıklanması ardından CHP, 1137 numaralı sandıkta partilerine çıkan 154 oyun 1 olarak görüldüğünü, oylarının HDP’ye yazıldığını belirterek itirazda bulundu. Ardından AK Parti 59, CHP de 65 sandıktaki geçersiz oyların yeniden sayılmasını istedi. İtirazları kabul eden Yalova İl Seçim Kurulu 124 sandıkta yeniden sayım yapılmasını kararlaştırdı. Gece boyunca devam eden ve sabaha karşı biten sayım sonucu Yalova Belediye Başkanlığı’nı resmi olmayan sonuçlara göre CHP’li Vefa Salman’ın kazandığı açıklandı. Sayman’ın, AK Partili Aday Yakup Koçal’dan sabaha karşı 5 olarak açıklanan oy farkının 6 olduğu belirtildi.

27 BİN 229 OYLA BAŞKAN SEÇİLDİ

İl Seçim Kurulu’nca sonucun açıklanması ardından Yalova Adliyesi önünde bekleyen partililere seslenen CHP Grup Başkanvekili Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova’daki tüm yurttaşlara teşekkür ettiğini söyledi.

 İnce, şöyle dedi:
"Bugün 1-0 değil, 2-0 yaptık. Pazar günü bir seçim kazandık, bugün bir seçim daha kazandık. Bu 2-0 oldu. AKP bütün itirazlarını yaptı. Bütün itirazları sonucunda Sayın Vefa Salman 27 bin 229 oyla Yalova’nın yeni belediye başkanıdır. AKP’nin yaptığı bütün itirazlar karara bağlanmıştır. Bu saatten sonra çalınmadığı sürece hiçbir şey değiştirilemez çünkü bütün itirazlar kurul tarafından karara bağlanmıştır. Bilgileri, belgeleri elimizdedir. Bu süreçte sandık başlarında hakkımızı yedirmeyen, sandık başlarında okul bahçelerinde 1 oyumuza zarar gelmemesi için canla başla çalışan tüm sandık görevlilerine, sağcılara, solculara, ülkücülere, ulusalcılara, başörtülülere, başı açıklara, doğululara, batılılara, herkese bütün cumhuriyetçilere, bütün Atatürkçülere, bize, partimize adayımıza gönlünü açan bütün yurttaşlarımıza, Alevilere, Sunilere, Şafilere hiçbir ayrım yapmadan bütün Yalova’daki yurttaşlarımıza sonsuz teşekkürler."

"YALOVA, BUTİK İZMİR OLACAK"

Yalova’nın, Türkiye’nin 'Butik İzmir'i olacağını söyleyen İnce, şöyle konuştu:
"Türkiye’de artık bir ‘Yalova Modeli’ vardır. ‘Yalova Modeli’ Atatürk’ün kentine sahip çıkmıştır. Atatürk’ün kenti cumhuriyet düşmanlarına, kutsal ittifakçılara prim vermemiştir. Yalova emin olun ki cumhuriyetin kalesi olacaktır. Yalova Türkiye’nin butik İzmir’i olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

"BÜTÜN YALOVA’NIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM"

Resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı seçilen Vefa Salman da kısa bir konuşma yaptı. Salman, "Ben en başından beri kazanacağıma yürekten inanmıştım. Televizyonlara konuşurken de söyledim, ‘bu seçimi biz aldık’ dedim. Sakindim ve hiç heyecan yoktu. Onların beni telkin etmesi gerekirken onları ben telkin ettim. Adalet de ikinci kez tecelli etti. Sadece taraflarımın değil bütün Yalova’nın belediye başkanı olacağım" dedi.

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Yapılan açıklamalar esnasında seçimi kazanan Başkan Vefa Salman, gözyaşlarına hakim olamadı. Açıklamaların ardından partililerin sevinç gösterileri ile birlikte İnce, Salman ve partililer Yalova Adliyesi önünden ayrıldı.

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, İl Başkanı Mustafa Pehlivan ile düzenlediği toplantıda sonuçları değerlendi.

İlçe seçim kuruluna yapılan itirazlar üzerine sandıkların sayımının yapıldığını hatırlatan Coşkun, şöyle konuştu:
"120 sandıkta tekrar bir sayım yapıldı ve bunların içerisinde 108 geçersiz oyun geçerli hale gelmesi söz konusu oldu. Bu 108 oydan da 65 oy Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hanesine yazıldı. 43 oy da Cumhuriyet Halk Partisi’nin hanesine yazıldı. Ancak daha önce maddi hatadan dolayı sayılan bazı oylan CHP’ye yazılınca denge değişti. Aradaki farkı arayacağız."

"YALOVA’DA 4 İLÇE VE 5 BELDE ALDIK"


Yalova’da AK Parti olarak seçimin galibi olduklarını söyleyen Coşkun, demokrasilerin güzelliğinin burada olduğunu, zorluk, sıkıntıları olmasına karşılık hak arama gibi bir yetki veya haksızlığa uğrayanın haksızlığını telafi etme gibi bir durumu olduğunu söyledi. Milletvekili Temel Coşkun, şöyle konuştu:
"Biz şunu gördük; bu aldığımız neticeden sonra sayılmayan diğer sandıklarda da bu tür şüphelerimiz arttı. Dolayısıyla bunun hukuki mücadelesini ve yasal mücadelesi bundan sonraki aşamada da kanunun bize tanıdığı haklar ölçüsüne yapacağız. Çünkü aradaki fark zaten belli. Birilerine çok geldi bizim bu itirazımız. Biz Yalova’da seçimin galibiyiz. Türkiye’de zaten tartışılmaz galibiyiz. Partimizin aldığı oylar ve belediyeler belli. Yalova’da da 4 ilçemizi 5 tane de beldemizi aldık. İl de şu anda ortada. Dolayısıyla biz Türkiye’nin en güçlü partisiyiz. Yerel seçimlerde bir takım birliktelikler yapsalar da netice ortadadır."

"MİLLETİMİZİN HER TÜRLÜ KARARINA SAYGILIYIZ"

Mazbatayı kim alırsa alsın kutlayacaklarını söyleyen Coşkun, şöyle konuştu:
"Biz bu farkı arayacağız. Ama birilerinin de çirkin saldırılarını şiddetle kınıyorum. Biz milletimizin her türlü kararına saygılıyız. Süreç devam ediyor. Bir yandan da o sürecin içerisinde daha sonra mazbatasını alan arkadaşımız kim olursa, bizim partimizin adayı olursa onu tebrik ederiz kutlarız, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı mazbatasını alırsa onu tebrik ederiz, hayırlı olsun deriz."

2014 Yerel Seçim Sonuçları:

CHP: Vefa Salman: 27 bin 229
AK Parti: adayı Yakup Koçal: 27 bin 223
MHP: Ahmet Kaplan 3 bin 390
HDP: Tuncay Turanlı 2 bin 101
SP: Celal Korkmaz 1298

AK PARTİLİ ÇELİK: SONUÇ KESİN BELLİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Yalova'da seçim sonucunun henüz kesin belli olmadığını belirterek, itirazlar sonucu ortaya çıkacak sonuca başta Yalovalılar olmak üzere herkesin saygı duyması gerektiğini bildirdi.
     
Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin sonucunda Yalova'da AK Parti'nin 1 oy farkla seçimi kazandığını, CHP'nin İlçe Seçim Kurulu'na itirazı üzerine yapılan sayımlarda ise CHP'nin 6 oyla öne geçtiğini anımsattı.
     
AK Parti'nin de İl Seçim Kurulu nezdindeki itirazı ve bu itirazın değerlendirme sürecinin devam ettiğini ifade eden Çelik, "Dolayısıyla Yalova'da henüz seçimin sonucu kesin olarak belli değildir. İtirazlar sonucu yapılan tüm değerlendirmelerden sonra çıkacak olan sonuç, elbette başta Yalovalılar olmak üzere herkesin saygı duyması gereken sonuç olacaktır" ifadelerini kullandı.
     
Hüseyin Çelik, Adana, Ağrı ve Hatay illerinde de AK Parti'nin yaptığı itirazlarla ilgili işlem ve değerlendirmelerin devam ettiğini bildirdi.
 

Hürriyet, 02.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.