Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Atalay: Paralel yapı ile ilgili kurumlarda bir çalışma var

Atalay: Paralel yapı ile ilgili kurumlarda bir çalışma var
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, paralel yapı iddialarıyla ilgili olarak "Kurumlarda bu konu ile çalışma var, iddiaların üzerine gidilecek" dedi.

 

Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay, paralel yapı iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan’ın yerel seçim sonuçlarının açıklandığı sıralarda yaptığı balkon konuşmasında “İnlerine gireceğiz. Gereken yapılacak” açıklamasının ardından operasyon yapılacağı haberleri gündeme gelmişti. Atalay konuyla ilgili resmi kurumlarda çalışma yapıldığını açıkladı.

İşte Atalay’ın konuşmasından satır başları:

Paralele bir yapılanma var biz daima hukuk içinde olduk. Kurumlarda bu konu ile çalışma var, iddiaların üzerine gidilecek

Bir hakim bu kadar dinleme kararını hiç bir gerekçe göstermeden karar veriyorsa burada sorun vardır. Görevini doğru yapan, hile hurda yapmayanlar için bir şey söz konusu değildir

Hükümet ve kurumsal yapılarda her görüşten insan vardın.

Türkiye 'de çok yaygın bir dinlenme endişesi vardı. Yasa çıkardık. Dinleme kararları için üç ortak nokta olacak
Hukuk açısından normal bir şey değil ama dinlenme kaygısından kurtarmak için çok ileri düzenleme yaptık.

Yeni düzenleme ile dinleme kararı eskisi kadar kolay alınmayacak. Dinlemeye karşı affedilmez bir kamuoyu sıkıntısı var. Kamu tedbirini alacak, almalıdır

ÇÖZÜM SÜRECİ
Bu seçim ortamında seçim süreci ve BDP 'in tutumu... Bu seçim kampanyasında en çok bizi üzen Van'dır. Van'a çok emek verdik.

Şırnak'ta bile yüzde 30 oy aldık. Oylarımız arttı. Bölgede bir AK Parti var, bir de BDP var. Demokrasinin tadını çıkarmak yerine şiddet dilini bırakmadılar. Bugün Ahlat ve Viranşehir'de şiddet var. İtiraz edebilirsiniz ama sokaklarda militanlar, gençler tahrip ediyorlar.

Bölge insanı bize de çok büyük destek verdi. Diyarbakır bize de çok destek verdi, o mitingleri Başbakanımızla yaşadık. BDP'nin demokratik özerklik sözleri seçim atmosferinin romantik söylemleridir, hiç bir karşılığı yoktur. Çözüm süreci şu anda gizlilik içinde yürüyen bir şey değil. Saydam ilerliyor, herkes biliyor. Mektup getiriyor, okuyorlar, adaya gidiyorlar geliyorlar. şeffaf bir şey gizli bir şey yürüttüğümüz bir şey değil. Onların bir yasa teklifi var. Bu görüşmeler resmileşsin diye. Hükümet olarak bir kararımız yok görüşmedik bir şey diyemem.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Başbakanımızın aday olup olmayacağı konusunda Bir karar verilmiş değil, bugün zaten 1 Nisan. 10 Ağustos'ta seçim var. Temmuz'un başında kampanya başlar. Kararların verilmesi lazım. Bunlar zaman alacak şeyler, kolaylıkla çözülür. Seçim sonuçları Cumhurbaşkanlığı için zorlanmayacağımızı göstermiştir. Başbakanımız için güçlü bir millet desteği var. Partimizde kongreye bile gerek yok MGK kararını verebilir ama bu konuda bir düşünce de çalışma da yok.

ERKEN SEÇİM
Erken seçim yok. Çok kesin cevap verebileceğim bir konu. Hiçbir zaman erken seçim düşünen bir parti değiliz.

İTİRAZLAR
İtirazlar yürüyor, itiraz ediyorlar. İstanbul 'da o kadar çok fark var ki... Ufak tefek değişiklikler olabilir ilçelerde ama bence seçim sonucu bellidir

SOSYAL MEDYA YASAĞI
Tavrımızı açık sürekli değil. İnsanı korumak için. Yasalara saygılı olurlarsa yasak kalkar.

Radikal, 01.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.