Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yavaş, 6 bin sandığa itiraz etti

Yavaş, 6 bin sandığa itiraz etti 

AK Parti adayı Melih Gökçek ve CHP adayı Mansur Yavaş’ın yarıştığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı mücadelesi nefes kesti. Kesinleşmeyen sonuçlara göre Gökçek’in kazanmasının ardından CHP dün 6 bin sandık için itiraz dilekçesi verdi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde henüz mağlubiyeti kabul etmeyen CHP özellikle Yenimahalle ve Çankaya’da olmak üzere yaklaşık 6 bin sandıkta incelemelerini tamamladı. İncelemeler sonucunda CHP lehine 8 bin oy için itiraz dilekçesi hazırlayan CHP seçim kurullarına başvurdu. CHP, diğer sandıklar için de çalışmalarını sürdürüyor. CHP’nin itirazları özellikle birleştirme tutanaklarına CHP’nin oyunun az yazılması, CHP’nin oyunun bir başka partiye yazılması, AKP’ye fazla oy yazılması şeklinde sıralanıyor.
Ankara önceki geceyi ayakta geçirirken hem AK Parti hem CHP cephesinden arka arkaya “Kazandık^açıklamaları geldi. Yavaş saat 03.00 sıralarında Çankaya ve Yenimahalle’den gelen oylarla yarışta yeniden öne geçince “Oyların çalındığı iddiaları var. Sandıkta kazandığımızı masada vermeyeceğiz. Kirli siyaset bitti. 27 bin 500 oyla kazandık” açıklamasını yaptı. CHP Genel Merkezi’nde havai fişekler atılarak kutlamalar yapıldı. Ancak bir saat içinde tablo yeniden değişti.
Gökçek, sabah saat 06.15’te basın açıklaması yaparak “Neticeyi aldık. Bizim hesaplarımıza göre 44.7 ve 43.8 olarak olay neticelendi” dedi.

Mansur Yavaş: Skandal
Yavaş, sabah 07.30 civarında CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’nden ayrılırken “Sonuçlara itiraz edecek misiniz?” sorusuna “Kontrol edeceğiz. Bir oyun bile peşine düşeceğiz” cevabını verdi. Yavaş, Twitter’dan da “Ankara seçiminin iradesi maalesef sonuca yansımamıştır” dedi. Yavaş, Başkent’te seçim sonuçlarının sabaha kadar girilememesini de skandal olarak niteledi.

Radikal, 01.04.2014
 

Mansur Yavaş: Ankaralının bir tek oyu boşa gitmesin
CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, açıklamalarda bulundu. 

ANKARA - 2014 yerel seçimlerinin yapıldığı 30 Mart gününden beri bir yandan büyük çekişmeye, bir yandan da usulsüzlük itirazlarına sahne olan Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerine ilişkin belirsizlik sürüyor. 

Oy kullanma işleminin sona ermesinden itibaren önce küçük itirazlarla başlayan, gece saat ilerledikçe artan usulsüzlük iddiaları üzerine dün CHP Genel Merkezi'nde bir araya gelen gönüllü gençler, ıslak imzalı tutanaklarla YSK'nın sisteme kaydettiği oy oranlarını karşılaştırmaya başlamıştı. Özellikle sosyal medyadan, çok sayıda tutarsızlık görüntüsünün paylaşılmasının ardından oyların yeniden sayılması için itiraz sesleri yükselirken, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş da bugün yeni bir açıklama yaptı. 

Yavaş, "Birleştirme tutanakları geldi. Yayınlanıyor. Eğer bunlar kesinleştirilirse onlar kesinleştikten sonra itiraz süreniz başlıyor. Ancak Kanun'da diyor ki; bu tutanaklar Salı günü saat 5'te kesinleşir çünkü ilçede yapılan itirazların sonuca bağlanması lazım. Tutanaklar şimdi kesinleşirse ilçelere itiraz hakkınız kalmıyor. 12 bin 400 pusuladan bahsediyoruz. 500 genç çalışıyor şu anda. Ankara oyuna sahip çıkıyor. Kullanılan bütün oyları gözden geçiriyoruz. Yanlışlıkla, bilerek veya bilmeyerek sağa sola yazılan oylar var. Biz birçoğunu tespit ettik. Derdimiz şu; Ankaralının bir tek oyu boşuna gitmesin" dedi.  

Radikal, 01.04.2014

Mansur Yavaş: Oyumuzu çaldırmayacağız
 
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, düzenlediği basın toplantısında İlçe Seçim Kurulları'na itiraz ettiklerini, Ankaralıların da seçime şaibe karıştığını düşündüklerini belirterek, ''Biz seçimi bunlara rağmen kazandığımıza inanıyoruz. Kısacası oyumuzu çaldırmayacağız'' dedi. Yavaş, seçim gecesi için bir iddiada bulundu ve ''AA'nın başındaki şahsın, seçimler açıklandığı anda nerede olduğunun da araştırılması lazım. Ajans genel müdürlüğünden mi, başka yerden mi yönetti? Şimdilik bu kadarını söylemekle yetiniyorum'' diye sordu.

Yavaş, şunları söyledi:

2009'DA DA ELEKTRİKLER KESİLMİŞTİ

2009 yılında da ben aday olduğumda elektrik kesilmesi ve benzer, TV yayınlarının kesilmesi gibi bir çok olayla karşı karşıya kalmıştık.

AA, AKP ÖNDE ALGISI YARATTI

Şimdi ise yine seçim akşamı nasıl olduğu anlaşılmaz bir şekilde, CİHAN hiçbir bilgi akışı sağlayamazken sadece AA’nın bilgi akışı sağlamasıyla AKP’nin önde olduğu algısı yaratılarak, sandık başındaki görevlilerin, sandık başlarını terk etmeleri amaçlanmıştır. Bu arada biz basın toplantısı yaparak henüz CHP’nin oyunun kuvvetli olan yerlerden sonuçların gelmediğini, geldiği andan itibaren seçimi kazanacağımızı belirttik. Sandık başındaki görevli arkadaşlara sandık başından ayrılmayınız mesajını çektik.

CİHAN NASIL HACKLENDİ?

Daha sonra sonuçlar gelmeye başladı. Ancak her nasılsa, TV’lerde gördünüz, ilgisiz sonuçlar gelmeye başladı. Daha sonra birden bire bilgi akışı durdu. Bu arada tabi CİHAN’ın nasıl hacklendiği ortaya çıkarılması lazım.

ŞİMDİLİK BU KADARINI SÖYLEMEKLE YETİNİYORUM... AA GENEL MÜDÜRÜ SEÇİM GECESİ NEREDEYDİ?

Bir de AA’nın özellikle başındaki şahsın, seçimler açıklandığı anda nerede olduğunun da araştırılması lazım. Ajans genel müdürlüğünden mi, başka yerden mi yönetti? Şimdilik bu kadarını söylemekle yetiniyorum.

4-5 SAAT VERİ AKIŞI GELMEDİ

Yoğun akış başladı ve +3 bin, +9bin, +27 bine kadar uzadı. Biz bu sonuçlara göre, bundan sonra gelecek sandıkların da aynı şekilde, Çankaya ve Yenimahalle’den geleceğini bildirmiştik. Fakat bütün Türkiye izledi. 4-5 saat hiçbir veri akışı gelmedi. Birden bire Altındağ Sincan'dan toplu sonuçlar geldiği söylendi. Hatta Bala’dan. Bala’dan seçmen sayısı bellidir. Sabahtan akşama kadar sonuç gelmemesi söz konusu olamaz.

ANKARALILAR SEÇİME ŞAİBE KARIŞTIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Ankaralılar seçimlere şaibe karıştırıldığını düşünüyorlar. Elbette biz de Ankaralılar'ın hakkını sonuna kadar takipçisi olacağız.

BİR SÜRÜ YANLIŞ TESPİT ETTİK

Bugün İlçe Seçim Kurulları'na itirazlarımızı yaptık. Bir sürü yanlış tespit ettik. Özellikle CHP’ye gelen oyların bir alta bir üste yazılmak suretiyle, tutanaklar düzenlendiğini tespit ettik. Bunlar birleştirme tutanaklarına gönderdik. Geçici tutanakların kesinleştirilmemesini ve bu süreye kadar 12 bin küsür sandığın, tek tek ıslak imzalı tutanaklarla incelenmek suretiyle, karşılaştırıp hareket edeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.

EKSİK TUTANAKLARI ALDIK

Ankaralıların müsterih olmalarını rica ediyorum. İki gecedir hiçbir arkadaşımız yatmıyor. Sabah diğer partilerden de eksik tutanaklarını aldık. 600 gencimiz devir daim yapmak sureriyle müthiş bir şekilde gençler sahip çıkıyor. Organize bir hareket yok. Yine üç noktadaki seçim merkezlerinin önünde toplananlar vatandaşlardır. Ankaralılar bu seçimin adil yapılmadığına kesinlikle inanmamaktadırlar.

YSK'YA MÜRACAAT ETME AŞAMASINDA DEĞİLİZ

Henüz YSK’ya müracaat etme aşamasında değiliz. Öncelikle il seçim kuruluna yapılan itirazlar sonuçlanacak. Buraya da yapılacak itirazlardan sonra YSK’nın önüne geçecektir. YSK önünde bizim yapacağımız hiçbir şey yoktur. Başından beri kirli siyasetinin yürütülmesi, kamu kaynaklarının da siyasete alet edilmesi nedeniyle adil bir seçim yapılmadığını düşünüyoruz.

BUNLARA RAĞMEN KAZANDIĞIMIZA İNANIYORUZ

Biz seçimi bunlara rağmen kazandığımıza inanıyoruz. Kısacası oyumuzu çaldırmayacağız.

EPEY DEĞİŞİKLİK VAR

YSK tamamen işlemedi sonuçları. Biz o kadar sonucu girdikten sonra aynı ekranda YSK’nın girdikleri sonuçları görüyoruz. Ona göre kesin sonucu herhalde bugün akşam veya yarın alacağımızı umuyorum. Epey değişiklikler var ama kesin rakam veremeyeceğim şu anda.

BİR KISMI Ak Parti'YE FAZLA YAZILMIŞ

Önde ya da arkada bir şey diyemiyorum. Çünkü bir kısmı HEPAR, HDP gibi partilerden aktarılmış, bir kısmı AK Parti’ye fazla yazılmış. Ancak Çankaya gibi çok oy aldığımız yerlerde sıfıra yakın oy çıktıysa, bir kısım kişinin seçime şaibe için epey hareket ettiğini tespit etmiş bulunuyoruz. Twitter, internet ortamında da benzer tutanaklar uçuşuyor.
Oralarda bugün birleştirme tutanakları var, bunların kesinleşmemesine yönelik dilekçemizi verdik.

SANDIKLAR BAZINDA İTİRAZ ETTİK

Bunların yasal süreleri var. İtirazların belli sürede sonuçlandırılması gerekiyor. İlçe Seçim Kurulları'na sandıklar bazında itirazımızı yaptık. İtiraz gerekçemiz hakimler seçim kurulu tarafından incelenecek. Buna taraflar itiraz edebilecekler.

BAKAN ORAYA GİTTİĞİ ZAMAN BASKI ARACI

Bir Bakan'ın oraya gittiği zaman baskı aracı olduğu kesin ve vatandaşlarımız bakan aracını orada gördükçe daha fazla tepki gösteriyorlar.

GEREKİRSE OYLARIN KOMPLE SAYILMASINI İSTEYECEĞİZ

Gerekirse oyların komple sayılmasını isteyeceğiz.

AYM'YE KADAR BUNU GÖTÜRECEĞİZ

Biz bu sonuçlara itiraz ediyoruz, hepsini yeniden sayın diyemiyorsunuz yasal olarak. Gerekçeli itirazlarımıza rağmen reddedilirse, şiddetli şekilde oyların sayılmasını ancak bu taleplerimiz reddedilirse Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruya kadar bunu götüreceğiz. Sandıkta kazanılanın masada kaybedilmesi yanlıştır. Ankaralı iradesinin mutlaka sandığa yansıması lazım.

SEÇİMİ KAYBEDERSEK DÜNYANIN SONU DEĞİL

Seçimi kaybedersek de dünyanın sonu değil. Ankaralı'nın iradesi bu şekilde tecelli etmiş demesini bileceğiz. Ancak şu olaylar gösteriyor ki Ankara’da seçim adil bir şekilde yapılmıyor. Bunun da adil şekilde sonuçlanmasını beklemiyoruz. Ankaralının hakkını kimseye yedirmek istemeyiz.

SÜREYİ KESMEK İÇİN TÜM SANDIKLARA İTİRAZ ETTİK

Bu itiraz biraz da süreyi kesmek içindi. Ankaralı'nın hakkını kimseye çaldırmaya niyetimiz yok.

Süreyi kesmek için tüm sandıklara itiraz ettik. Bunun içerisinde bizzat şu nedenden şu şekilde yanlış yazılmış gibi gerekçemiz var çünkü.

Hürriyet, 01.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.