Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Mustafa Sarıgül: İstanbul'daki tüm ilçelerde oylar yeniden sayılmalı

Mustafa Sarıgül'den önemli açıklamalar
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda açıklama yaptı. Sarıgül, 'Seçim sonuçları şaibeli, oylar tekrar sayılsın' dedi.

İşte Sarıgül'ün açıklamalarından satır başları:  

Henüz sonuçlar kesinleşmiş değil. Sandıklar açıldığından bu yana il başkanımızla sonuçları yakından takip ediyorum. Partili arkadaşlarımıza oyların çalınma ihtimaline yönelik tetikte durmaya devam ediyoruz. Sandık sandık ilçe ilçe bütün gelişmeleri CHP il merkezinde takip ediyoruz. Sonuna kadar da takipçisi olacağım. İstanbul’u sonuçları iç huzuruyla kabul etmesi için gelin tüm ilçelerde sonuçlar tekrar sayılsın.

ŞAİBELİ BİR SEÇİM
Sonuçlar ne olursa olsun bu seçim demokrasi tarihine ne yazık ki şaibeli bir seçim olarak geçecektir. Kampanya başından bu yana demokrasi ve etik kurallarla bağdaşmayan saldırılarla karşılaştık. Başbakan TV ve gazeteleri doğrudan arayarak şahsıma sansür uyguladı. Tek iletişim kanalımız olarak kalan sosyal medya yasaklandı. Son olarak adaylıktan çekildiği şeklinde binlerce yalan SMS atıldı. Böylesine anti, demokratik ortamda seçimlere girdik. Onlarca ilçede birçok okulda elektrikler kesildi oy torbaları ortalıklarda dolaştı. Sandıkları korumak için şu anda dahi nöbetteyiz.

HAK ARAMA MÜCADELESİ ARTMIŞTIR
İktidar yasaklarla girdiği bu seçimi demokrasi olarak sunmaya çalışıyor. Seçimden önce uluslararası gözlemci isteğimizin haklılığı ortaya çıkmış oluyor. Bizi oylarıyla destekleyen yüzbinlerce yurttaşımıza, sandığa gidip oy kullanan vatandaşlarımıza şu söz veriyorum hak ve hukuk mücadelemiz kesintisi olarak devam edecektir. Yurttaşlarımız umutsuz olmasın. Türkiye çaresiz değildir. Ülkemiz siyasi ayak oyunları ve seçim hilelerine teslim edilmeyecek kadar değerlidir. Süreç devam ediyor ancak önümüzde zor bir yol var. Bu seçim yurttaşlarımızı demokrasi ve hak arama mücadelesini arttırmıştır. Birleşe birleşe, çalışa çalışa kazanacağız. İktidar partisi kendisine güveniyorsa bizim müracaatımıza destek verin ve İstanbul’da sandıklar bir kez da sayılsın ve demokrasi ama anlamıyla kazansın.
Birleştirme tutanaklarına sorun yok diyorsanız çekineceğiniz bir şey yoktur.

OĞUZ KAAN SALICI:

Elimizde somut verilerle bir itiraz yapabilmek için bu toplantıyı bugün yaptık. YSK ile bizim elimizdeki ıslak imzalı tutanakları karşılaştırdık. Tam 3500 sandıkta fark tespit ettik. Toplam sandığın yüzde 10’u. Fatih ilçemizde birkaç örnek var. 3034 no’lu sandık. Belediye başkanı ve belediye meclis üyeliği tutanağıdır. Bir başkası Kağıthane 1346 no’lu sandık…  Mustafa Sarıgül’ün aldığı oy 137. Kadir Topbaş’ın aldığı oy 125… Bu, kayıtlara şöyle geçmiş Mustafa Sarıgül: 37, Kadir Topbaş: 225… 3500 sandık denildiğinde bunu içinde sadece Büyükşehir yok… 320 ile çarptığınızda gerekli olan sonuç çıkar. Küçükçekmece, Beyoğlu ve Üsküdar ilçelerinde belediye başkanlıklarıyla ilgili sonuçlara itiraz ettik. Bazı ilçelerimizde belediye meclis üyeliklerine itiraz ediyoruz…
Sayın bakan bugün çıktı şaka yapıyor sandım trafoya kedi girdi dedi… Sayın bakanımızı bu kadar basit ucuz ve insan zekasıyla dalga geçen bir açıklama yaptığı için kınamak lazım…

MUSTAFA SARIGÜL:

Bir oy bile olsa korumak lazım diyorum. Bugün iktidarda olanlar yarın kendilerine yapılmak istemediği şeye karşı olsunlar. Yüzde 7 önemli bir farktır buna bir şey demiyoruz. Ama biz bunun doğru olmasını istiyoruz. Bir milyona yakın oyda şaibe olduğu söyleniyor. Bu çok ciddi bir orandır. Önceki seçime göre AKP İstanbul’da oyunu 100 bin CHP ise 1 milyon oy arttırmıştır. Eminin şaibeli 1 milyon oy tekrar sayıldığında durum daha farklı olacaktır.

SALICI:

Biz şunu iddia etmiyoruz: Bütün oylarımız çalınıp AKP’ye yazıldı…Sorun ne olursa olsun fark ne olursa olsun hak ettiğimiz oy neyse bunun ortaya çıkmasını istiyoruz.
 

Hürriyet, 01.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.