Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Hatay'ın kazananı CHP oldu

Hatay'ın kazananı CHP oldu

AK Partili Sadullah Ergin ile CHP'li Lütfü Savaş arasında Hatay'da süren seçim yarışının kazananı CHP oldu.

Ak Partili Sadullah Ergin ile CHP'li Lütfü Savaş arasında kıyasıya devam eden seçim yarışında 3 bin 404 sandıktan 3 bin 382'si açıldı. Bunun dışında Ak Parti'nin itiraz ettiği bazı sandıklar da yeniden sayıldı. Yapılan sayımın ardından resmi olmayan sonuçlara göre CHP'li Lütfü Savaş, yüzde 41.14'lük oy oranıyla seçimin galibi oldu. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yüzde 40.34 oy oranıyla ikinci olduğu seçimde MHP'nin adayı Mete Aslan oyların 15.45'ini alarak üçüncü oldu. Bu yıl büyükşehir olan Hatay'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Lütfü Savaş, zaferini Ulus Meydanı'nda taraftarlarıyla birlikte havai fişekler altında kutladı.

"PROJELERİMİZ HAZIR"

Antakya Cumhuriyet Meydanı'nda partililer ve vatandaşlar tarafından karşılanan Savaş, burada halka hitap etti. Seçim günlerinin demokrasinin bayram günleri olduğunu ifade eden Savaş, "Bayramınız kutlu olsun. Bu bayram gününde hem andımıza hem İstiklal Marşı'mıza hem de bizleri birleştiren yüce bayrağımıza sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum" dedi.

Bugüne kadar ki 5 yıllık süreç içerisinde Antakya'daki hemşehrilerinin ailesinden bir parça olduğunu belirten Savaş, başta partisinin genel başkanı olmak üzere hem Cumhuriyet Halk Partisi ailesine hem de tüm hemşehrilerine teşekkür etti. Antakya'da yapmış oldukları hizmetlerin daha büyük ölçeklisini Hatay'da yapmaya hazır olduklarını kaydeden Savaş, "Stratejik planımız ve projelerimiz hazır. İlk hamleleri İnşallah önümüzdeki günlerde atacağız.

Bugüne kadar Antakya'da dil, din, ırk, renk gözetmeksizin bütün hemşehrilerimin yanında, hepsine eşit yakınlıkta oldum. Bundan sonra da tüm Hatay'daki hemşehrilerimiz için aynısı geçerlidir" diye konuştu. Kentteki hassasiyetlerin, değerlerin ve güzelliklerin farkında olduklarını belirten Savaş, bu hassasiyetleri canı gönülden kucaklayarak değerleri geleceğe taşıma adına önemli adımlar atacaklarını söyledi. Savaş, Antakya'da spor, eğitim, kültür ve sanata yapmış oldukları katkının tüm Hatay'da devam edeceğini vurguladı. Kutlamalara katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap da 30 Mart yerel seçimlerinin Hatay'a ve tüm Türkiye'ye hayırlı olması dileğinde bulundu. 

Milliyet, 31.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.