Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP’ye saldırıları devlet seyrediyor

HDP’ye saldırıları devlet seyrediyor

Gittiği her yerde organize saldırıya maruz kalan HDP, Fethiye’den sonra Tekirdağ ve Bolu’da da ırkçı grupların hedefi oldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ortak bir açıklama yaptı. Eşbaşkan Sebahat Tuncel, Fethiye’de HDP bürosuna yapılan saldırı ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nı uyardı. Tuncel, “Biz İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama bekliyoruz. Madem devlet koruyamıyor, halkımız bundan sonra kendini koruyacaktır. İnsanlar korunmasız falan değildir. Şunun da altını çiziyoruz. Biz kavgadan kaçanlar değiliz” dedi.


“BİR MERKEZDEN YÖNETİLİYORLAR”

Yapılan saldırıyla birlikte gladyonun devreye girdiğini ifade eden Sebahat Tuncel, “Bu provokasyonlar bir merkezden yönetiliyor. Düğmeye basılmış durumda. Direk güvenlik görevlilerinin bu işe müdahil olması, olayların bir merkezden yönetildiğinin göstergesidir. İçişleri Bakanlığı’nı açıklama yapmaya davet ediyorum. Yerelde bazı sorunlar olduğunu öğrendik, tespit ettik ve bu durumu kendilerine söyledik. Devlet nasıl böyle bir durumu tespit edemez? Berkin Elvan için hastanede bekleyenleri gözaltına alıyorlar. Ama bu ülkede seçim faaliyetini engelleyenleri tespit edemiyorlar” diye konuştu.

Fethiye’deki olaylar olmadan önce Muğla Valisi ile görüştüklerini dile getiren Tuncel, “Vali bize ‘Merak etmeyin.’ dedi. Biz İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama bekliyoruz. Gerginlik çıkaranlar bize saldıranlar. Bu saldırıyı yapanlar bizim geri adım atmamızı mı istiyor. Herkes bunu bilsin bir adım ileri atıyoruz.” şeklinde konuştu.

“HDP için seçim güvenliği ortadan kalkmıştır”

HDP Eşbaşkan Ertuğrul Kürkçü de parti binalarına saldırılmasıyla ilgili “HDP için seçim güvenliği kalmamıştır” dedi. Kürkçü, HDP’ye yönelik bu yıl içerisinde 20. önemli saldırının gerçekleştiğini belirtti. Saldırı öncesi ilçede sosyal medyadan örgütlenildiğini ve 10 gün öncesinden hazırlıkların yapıldığını tespit ettiklerini belirten Kürkçü, saldırıların Aksaray, Ordu, Urla’da da aynı şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. Kürkçü “ Bizim kendi değerlendirmemiz şudur: Bu bir ultra milliyetçi ırkçı faşist koalisyonudur. Ve asla kendiliğinden değildir” ifadesini kullandı.


O TABELA ASILACAK

Kürkçü, gerginliği önlemek bahanesiyle polis müdürünün parti tabelasını indirip Türk bayrağını astığını hatırlatarak, “O müdür o tabelayı oraya asacak, indirdiği gibi asacak. Nasıl asacağını da hep birlikte göreceğiz. Asılmadığı zaman da ne olacağını göreceğiz. O tabela indiği yere çıkacak” dedi.

 

Taraf, 11.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.