Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bekir Bozdağ'dan 'tahliye' yorumu

Bekir Bozdağ'dan 'tahliye' yorumu
Adalet Bakanı Bozdağ, Ergenekon'daki tahliye kararlarının kanuna uygun olduğunu söylerken, tahliye taleplerini reddeden 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkisiz olduğunu söyledi. Bozdağ, "HSYK'uı göreve çağırıyorum" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Ergenekon davasındaki gelişmelerle ilgili konuştu.

Bazı sanıkların tahliye talebinin reddedilmesine değinen Bozdağ, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, kaldırılmış bir mahkemedir. Burada görevli hakim ve savcıların görevleri sona ermiştir. Bunlar sadece ellerinde bulunan dosyaları devredebilirler. Bu işlemleri yapabilirler. Karar verme yetkileri yoktur. HSYK'yı göreve çağırıyorum" dedi.

Dava kapsamında 13 kişinin tahliye edilmesini de değerlendiren Bozdağ, mahkemenin kararının kanuna uygun olduğunu söyledi.

Son yapılan yasal düzenleme ile tutukluluktaki azami sürenin 10 yıldan 5 yıla indirildiğini hatırlatan Bozdağ şunları kaydetti:

"Tabii 5 yılın üzerinde tutuklu bulunanlar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahliye edilmeleri gerekiyor. Eğer bu gerekçeye dayanılanarak tahliye etmişlerse, tabii o mahkemenin takdir hakkıdır, kanuna uygun olduğunu söyleyebilirim.

Ama bir de mahkum olduktan sonra tahliyeler var. Tutukluluktaki azami sürenin hesabı, tutuklanma kararının uygulanmaya başladığı tarih ile mahkum olma kararının verildiği tarih arasında geçen süredir.

Yargıtayın anayasa mahkemesinin bu yönde kararları vardır. Reddeden mahkeme bu gerekçeye istinaden mi reddetti, yoksa başka bir gerekçe ile mi reddetti onu bilmiyorum. Esasında gerekçeyi görerek değerlendirme yaparsak daha isabetli olur."

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini "Meclis ÖYM'leri kaldıramaz" gerekçesiyle reddetmişti.

ntvmsnbc.com, 10.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.