Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "İnsanların dillerini kesenlerin tahliyesi vicdanları rahatsız etti"

"İnsanların dillerini kesenlerin tahliyesi vicdanları rahatsız etti"
Cumhurbaşkanı Gül'ün, Zirve Yayınevi davası sanıklarının tahliyesinden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Bugün Köşk'e çıkan Diyarbakır eski Milletvekili Akın Birdal, Gül'ün, "İnsanların dillerini kesenlerin 7 yıl sonra tahliye edilmesinin elbette ki vicdanları rahatsız ettiğini" söylediğini aktardı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Diyarbakır eski milletvekili, Halkların Demokratik Kongresi İnsan Hakları ve Adalet Komisyonu üyesi Akın Birdal ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.
 
Birdal, değişik kimlik, kültür ve inanç gruplarından 47 kuruluşun oluşturduğu Halkların Demokratik Kongresinin İnsan Hakları ve Adalet Komisyonu heyeti olarak Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü'nde görüştüklerini anımsattı.
 
TMK KAYGISI
Cumhurbaşkanı Gül'e, özel yetkili mahkemeler, Terörle Mücadele Kanunu, hasta mahpuslar ve cezaevleriyle ilgili şubat ayında yaptıkları toplantının sonuç bildirisini sunduklarını ve bu konulardaki düşüncelerini aktardıklarını ifade eden Birdal, görüşmede, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması sürecinde Terörle Mücadele Kanunu'nun korunmasının ve son yasal düzenlemelerin haklar ve özgürlükler açısından doğuracağı sonuçlardan duydukları kaygıyı dile getirdiklerini söyledi.
 
620 HASTA MAHKUM
Türkiye'deki cezaevlerinde 202'si ağır olmak üzere 620 hasta mahpus olduğunu vurgulayan Birdal, "Bunların durumu çok vahim. Yedisi Adli Tıp Kurumunun 'yatamaz' şeklindeki raporuna karşı, terörle mücadele şubesi ve savcılığın 6411 sayılı yasa gerekçesiyle 'toplum güvenliğini tehdit edebilir' rezerviyle tahliye edilmiyorlar" diye konuştu. Prosedür gereği yapılan yazışmaların uzun sürdüğüne, Adli Tıp Kurumundan "yatamaz" şeklinde rapor çıkmasına rağmen 14 mahpusun cezaevinde yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Birdal, Cumhurbaşkanı Gül'ün konuyla ilgili değerlendirmelerini de şöyle aktardı:
 
İNSANLARIN DİLİNİ KESENLER
"Cumhurbaşkanı da gerçekten bu yasal kargaşadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Suç ve ceza ilkesinin esas olduğunu ancak bir eylemin suç olup olmadığına hüküm verebilmek için 5 ila 7 yıl beklenmesinin rahatsızlık ve kargaşa yarattığını, insanların dillerini kesenlerin 7 yıl sonra tahliye edilmesinin elbette ki vicdanları rahatsız ettiğini ve bu düzenlemelerin giderilmesi gerektiğini söylediler. Adli Tıp raporu olanların da derhal serbest bırakılması konusunda girişimde bulunacaklarını ifade ettiler."
 
Taraf, 10.03.2014

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.