Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Sarıyer'de 10 bin hayali seçmen iddiası

Sarıyer'de 10 bin hayali seçmen iddiası
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'ndaki bilgisayarlara gece yarısı girilip Sarıyer'e toplam 504 daireden oluşan tam 34 hayali bina eklendiği ve yaklaşık 10 bin kişinin hayali seçmen kaydının yapıldığı iddialarına ilişkin TBMM'ye soru önergesi verdi.
MHP'li Türkkan, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:
 
"Bu işlem hangi gerekçe ile yapılmıştır? Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan bir kişinin Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) sistemine giriş yaparak bu işlemi yapması için özellikle mi mesai saati dışında bir saat seçilmiştir? Yasemin Yenice isimli AKP Büyükşehir Belediyesi çalışanının Belediye'deki görevi nedir, bu işlemi yapma yetkisi ona kim tarafından verilmiştir? AKP'de görevli Şanlıurfa doğumlu bir avukatın, İstanbul'un Sultanbeyli, Arnavutköy başta olmak üzere pek çok semtinde çalışan ve kendi aşiretinden olduğu belirtilen çok sayıda işçi hemşerisini gerçek seçmen göstermek için değişik aralıklarla servislerle Sarıyer İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne taşıdığı, bu işçilerin bazılarının Ayazağa Kuran Kursu'nda ikamet ediyormuş gibi, bazılarının da ilçedeki yemek fabrikaları ve değişik işyerlerinde kalıyormuş gibi gösterildiği doğru mudur?AKP'de görevli bu avukat kimdir, bir milletvekili ya da Bakan ile akrabalık ilişkisi var mıdır? 3'üncü Boğaz Köprüsü'nde çalışan işçilerin hayali seçmen yapılmak için İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne taşındığı, Ferahevler Mahallesi ve Pınar Mahallesi'ndeki iki ayrı yemek fabrikasında yaklaşık 250 kişinin kaydının yapılmak istendiği ve işyeri sahiplerinin olmayan kişileri kendilerinde çalışıyormuş gibi göstermek istedikleri doğru mudur? Kuran kurslarının ve çok sayıda iş yerinin de konut adresi gibi gösterildiği, çok sayıda yemek fabrikasının, konteynırların ve işyerinin yanı sıra Ayazağa'daki Kuran Kursları'nın ve camilerin de hayali adres olarak gösterildiği böylece yüzlerce kişinin gerçekte ikamet ediyormuş gibi belirtildiği doğru mudur?"
 
MHP'li Türkkan, bu skandalı ortaya çıkaran Sarıyer İlçe Seçim Kurulu ve Sarıyer Belediyesi çalışanlarına da olayın üzerine gitmemeleri için tehdit telefonları açıldığına dair iddialar bulunduğunu, bunların doğruluk derecesinin ne olduğunu sorarken, "Ortaya çıkan bu skandalla ilgili olarak nasıl bir işlem yapılması düşünülmektedir?" dedi.
 
Taraf, 10.03.2014

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.