Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > HDP seçim güvenliği için AGİT'e başvuruyor

HDP seçim güvenliği için AGİT'e başvuruyor
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fethiye'de parti binasına yönelik saldırı ve partinin tabelasının indirilmesinin ardından seçim güvenliği ile ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) başvuracaklarını açıkladı.

Kürkçü ayrıca Avrupa Parlamentosu'ndan gözlemci talebinde bulanacaklarını söyledi.

HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in katıldığı basın toplantısında Kürkçü, "Sonuncu saldırının da gösterdiği gibi HDP açısından seçim güvenliği kalmamıştır" dedi.

Dün Fethiye'de HDP'nin açılışını yapacağı ilçe binası taşlanmış, partinin tabelası bir itfaiye aracıyla indirilerek yerine Türk bayrağı asılmıştı.

İlçeden gelen haberlerde gece boyunca devam eden olaylarda, Kürtlere ait işyerlerine saldırılar düzenlendiği belirtiliyor.

Partinin Fethiye ilçe örgütünün siyasi faaliyetinin hiç kimsenin inancına, siyasi görüşlerine karşı bir müdahalesi olmadığını söyleyen Kürkçü, "zaten saldıranlar da böyle gerekçeler ileri sürmemektedirler" dedi.

Aksaray'da, Urla'da da benzer saldırıların gerçekleştiğini söyleyen Kürkçü, hükümetin bu saldırının engellenmesi için alması gereken önlemleri almadığını söyledi.

Partinin faaliyetlerine yönelik saldırıların "asla kendiliğinden olmadığını" savunan Kürkçü dün Fethiye'deki saldırıda kamu görevlilerinin de rol oynadığını iddia etti.

Kürkçü, Türk bayrağını, bir ulusal simgenin, partinin amblemi ile eşitlenmesine tepki gösterirken "Hakikaten yurtsever ve ulusal gururuna düşkün insanların bunun karşısında söyleyecek lafı olmalıdır" dedi.

Parti yetkilileri, basın toplantısında ayrıca 3 Şubat'tan bu yana HDP bürolarına, seçim otobüslerine veya parti yöneticilerine yönelik saldırıların sıralandığı bir listeyi gazetecilerle paylaştı. Buna göre Şubat'ın başından bu yana HDP'ye yönelik 17 saldırı gerçekleşti.

Konuyla ilgili hükümet kanadından henüz bir açıklama yapılmadı.

BBCTurkish.com, 10.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.