Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Yılmaz Büyükerşen: Eskişehir'e o hizmetleri AKP yapmadı

Yılmaz Büyükerşen: Eskişehir'e o hizmetleri AKP yapmadı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Başbakan Erdoğan'ın Eskişehir mitingindeki açıklamalarına cevap verdi.

Başbakan Erdoğan'ın partisini ve kendisini hedef alan ifadelerine yazılı açıklamayla yanıt veren Büyükerşen, Başbakan Erdoğan’ın önceki hükümetler döneminde yapılanları sahiplendiğini veya kendisinin yaptığını söylediğini öne sürerek bu durumu anlamakta zorlandığını kaydetti.

"ESKİŞEHİR'DE DOĞALGAZ ZATEN VARDI"
Bu duruma örnekler veren Prof. Dr. Büyükerşen, “Başbakan İstanbul , Ankara , Bursa, İzmir, Bolu, Kütahya, Afyon, Bilecik ve diğer illerden otobüslerle getirtilen partililerinin olduğu Eskişehir’deki mitingde 'Eskişehir’e doğal gazı AKP getirdi' şeklinde bir ifade kullandı. Oysa Eskişehir’e doğal gaz, AKP kurulmadan 5 yıl önce 1992-1996 yılında getirilmiştir. Bunun gibi Başbakan'ın Eskişehir’de AKP icraatı olarak değindiği pek çok hizmet, hızlı tren başta olmak üzere, kendinden önceki hükümetler döneminde ele alınmış hizmetlerdir. Nitekim Ankara-İstanbul hızlı tren projesi de rahmetli Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki DSP- MHP -ANAP koalisyonu döneminde sayın Prof. Enis Öksüz ile Sayın Oktay Vural döneminde kararlaştırılmıştır. Kaldı ki, İstanbul-Ankara yüksek hızlı treni, Eskişehir demir yollarının kavşak noktası olduğu için her halükarda Eskişehir’den geçmek zorundaydı. Öyle anlaşılıyor ki, Eskişehir’de sahiplenmeye çalıştığı ve yurt içi ile yurt dışında bilinen bütün projelerimiz hakkında, ya danışmanları ya da Eskişehir’deki AKP’nin yerel örgütü tarafından kendisine verilen yanlış bilgilere Eskişehir halkının inanacağını sanmıştır” ifadelerini kullandı.

"O KİTABI OKU MEMLEKETE HİZMET ETMEYİ ÖĞRENİRSİN"
Büyükerşen, açıklamasına şöyle devam etti: “Hatırlanacağı gibi, partisinin grup toplantısında da AKP’nin Eskişehir adaylarını tanıtırken, tanıtım videosunda hep Büyükşehir Belediyesi olarak benim ve arkadaşlarımın gerçekleştirdiği projeleri göstermiş ve o yayını izlerken beni de, ’Eyvah Başbakan AKP’nin Eskişehir adayı olarak beni mi ilan edecek?’ diye endişelendirmişti. Şimdi de benimle ilgili 5 yıl önce basılan ’Zamanı Durduran Saat’ isimli nehir söyleşisi kitabının içindeki bilgileri tam okumadan reklamını yapmak durumuna düştü. Beni 23 yaşındayken matbaa ve gazete sahibi de yaptı. Başbakan eğer bu yayını başucu kitabı yaparsa millete ve memlekete hizmet yolunda belediyecilikle ilgili pek çok şeyi öğrenebilme imkanına kavuşacağı için kendisine faydalı olur.”

 

Radikal, 08.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.