Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Malezya'dan sığınma istedi mi?

Başbakan Malezya'dan sığınma istedi mi?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, "Başbakan'ın kendisi ve ailesi için Malezya'dan sığınma hakkı istediği doğru mudur?" diye sordu
Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, "Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 17 Aralık 2013 günü başlatıldığı gün Recep Tayyip Erdoğan’ın, oğlu Bilal Erdoğan’ı sabah saat 8.02'de arayarak operasyondan haberdar etmesi ve Bilal Erdoğan’ın Kısıklı’daki villası da dahil 5 ayrı evde tutulan paraların evlerden tasfiye edilmesini istemesinden sonra gün boyunca süren ve ertesi güne dek sürdüğü paraların evlerden taşınması talimatı" verdiği yönündeki iddianın sonrasında gelişen süreci hatırlattı.
 
Tanrıkulu, Arınç’a şu soruları yöneltti: 
 
- "Paraların (dolarlar ve Eurolar) evlerden minibüslere aktarılarak Çalık Holding binasına taşındığı iddiası doğru mudur? 18 Aralık 2013 günü Çalık Holding binasına taşınmaları tamamlanan paraların (dolarlar ve Eurolar) daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanının bulduğu bir formülle Uzak Doğu’daki bir ülkeye sevk edilmesi planının devreye sokulduğu iddiası doğru mudur? Recep Tayyip Erdoğan'a bu formülü bulan danışman kimdir?
 
- Hiç planda yokken birden Uzak Doğu resmi gezisi gündeme alınarak, Çalık Holding binasında tutulan paraların (dolarlar ve Eurolar) 3 Ocak 2014 tarihinden itibaren Uzak Doğu gezisi için ayarlanan uçağa sevk edildiği iddiası doğru mudur? Uzak Doğu gezisinin, şüpheli görünmemesi için 3 ülkeyi kapsayacak şekilde gezi düzenlendiği iddiası doğru mudur? Japonya ve Singapur’a ziyaretlerin tamamen göstermelik olarak düzenlendiği iddiası doğru mudur? Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi ve ailesi için Malezya’dan sığınma hakkı istediği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi ve ailesi için Malezya’dan sığınma hakkı verildiği iddiası doğru mudur? 25 Aralık 2. Dalga Operasyon ve Soruşturması'ndan bir gün önce Medical Park Hastanelerinin Carlyle (Varlık Yönetimi Şirketi) tarafından sahip olunan yüzde 40 hisselerinin 24 Aralık 2013 tarihinde Malezyalılara (Turkven Özel Yatırım Fonu) satıldığı iddiası doğru mudur? Doğruysa bu bir tesadüf müdür? 
 
- 25 Aralık 2. Dalga Operasyon ve Soruşturması'ndan iki gün önce 23 Aralık 2013 tarihinde Hintli GMR’ye ait yüzde 40 payın 1 milyar Ringgit’e (yaklaşık 225 milyon Euro) Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 20 oranla ana hissedarlarından Malezyalılara (Malaysia Airports) satıldığı iddiası doğru mudur? Doğruysa bu bir tesadüf müdür?"
 
 
Taraf, 07.03.2014

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.