Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Ekonomi zirvesinde Ali Babacan-Yiğit Bulut gerilimi

Ekonomi zirvesinde Ali Babacan-Yiğit Bulut gerilimi
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından kur fırlayınca, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, 'Faiz artıralım' diye Başbakan'a gittiği ancak Başbakan'ın, 'Yiğit öyle demiyor' yanıtını aldığı öne sürüldü.

 

Radikal.com.tr - 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından döviz kurlarında yaşanan artışa geç müdahale edilmesinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Başbakan Erdoğan ’ın ekonomiden sorumlu baş danışmanı Yiğit Bulut arasındaki görüş ayrılığının etkili olduğu iddia edildi. Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre, Başbakan Erdoğan’ı, müdahale konusunda ikna etmek için yoğun çaba harcayan Babacan’a, Erdoğan, “Yiğit öyle demiyor Ali” demiş.

Haberde, 'Piyasalarda yaşanan dalgalanmaya müdahale sırasında yaşanların perde arkası' açıklamasıyla anlatılanlar şöyle:

'İLK GÜN DÜŞÜNÜLDÜ'

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından dolar kurlarında yükseliş başladı. İlk etapta, ekonomi yönetimi piyasalardaki ateşe Merkez Bankası’nın döviz satış operasyonu ile müdahale etmeye çalıştı. Bu tedbirler de yeterli olmayınca, Merkez Bankası, Hazine ve BDDK gibi ekonominin kritik birimleri biraraya gelerek, ortak bir tedbirler paketi hazırladı. Pakette, kısmi olarak faiz artışı da öngörülüyordu.

'BABACAN ANLATTI'
Babacan, ocak ayının ilk yarısında döviz kurlarındaki artışı frenlemek için hazırlanan paketi Başbakan Erdoğan’a sundu. Babacan, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın sonuçları hakkında ayrıntılı olarak Erdoğan’a bilgi verdi. Babacan, dolar kurunun 2.30’a yükselmesi halinde ekonomide ciddi bir sıkıntı yaşanacağını ve bu nedenle faiz artırımına gidilmesi gerektiğini söyledi.

BABACAN’IN ŞOK OLDUĞU AN
Taraf’ın ekonomi yönetiminden edindiği bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Babacan’ın anlattıklarını dinledikten sonra, “Yiğit öyle demiyor ama” diyerek, faiz artırılmasına yönelik karara destek vermediğini söyledi. Babacan ise, Erdoğan’ın bu sözleri karşısında adeta şok oldu. Türk ekonomisini başarı ile 11 yıl yöneten Babacan, Yiğit Bulut’un ekonomi çevrelerinde “uçuk kaçık” olarak nitelendirilen fikirleri doğrultusunda karar alınması karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı.

TEDBİRLER GECİKTİ
Babacan ile Yiğit Bulut arasındaki görüş ayrılığı faizlerle ilgili kararın gecikmesinde etkili oldu. Merkez Bankası, faiz artırım kararını ocak ayının sonunda almak zorunda kaldı. Hatta bu gecikme nedeniyle faiz artış puanı da yüksek tutulmak zorunda kalındı. Yine bu dönemde Merkez Bankası döviz kurlarına müdahale etmek için milyarlarca dolarlık döviz satışı yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan da, Merkez Bankası’nın tarihi faiz artırım kararının ardından yaptığı açıklamada, faiz arttırma kararına karşı olduğunu dile getirdi.

Radikal, 07.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.