Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > S&P, 6 Türk bankasının notunu teyit etti

S&P, 6 Türk bankasının notunu teyit etti
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Türkiye'de bankacılık sektöründeki fonlama riskini "çok yüksek" olarak değerlendirdi

Türk bankalarının görünümünün negatif olduğunu belirten S&P, Garanti Bankası, HSBC Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi'nin notlarını "BB+", Albaraka Türk'ün notunu ise "BB" olarak teyit etti.

S&P raporuna göre, Türkiye'deki politik riskler ve ekonomik ortam bankaların risklerini artırıyor. Raporda, Albaraka Türk haricinde diğer 5 bankadaki negatif görünümün Türkiye'nin olumsuz görünümünden ve bu bankalardaki varlık kalitesinin bozulmasından kaynaklandığı belirtildi.

Albaraka Türk'ün negatif görünümünün ise Bahreyn'deki ana kuruluş Al Baraka Banking Group'tan kaynaklandığı vurgulandı. Öte yandan raporda, S&P'nin Bankacılık Sektörü Ülke Riski Değerlendirmesinde (BICRA) Türkiye'yi "Grup 5" ten "Grup 6" ya düşürdüğü ifade edildi.

BICRA'da yapılan bu değişikliğin Türk bankalarının artan sektör risklerini ortaya koyduğu belirtilerek, fonlama riskinin "yüksek" değil "çok yüksek" olduğu kaydedildi.

Değişikliğe, Türkiye'de ekonominin zayıflaması ve küresel ekonomideki cansızlığın, sistem genelindeki fonlama risklerinin artmasına sebep olması nedeniyle gidildiği belirtildi.

Milliyet, 06.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.