Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan Erdoğan'dan Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Başbakanlık inşaatı açıklaması

Başbakan Erdoğan'dan Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Başbakanlık inşaatı açıklaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Başbakanlık inşaatını durduran yargı kararıyla ilgili, "Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ise bir açıklama yaparak Erdoğan'ın bu sözleri söylemediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, yerel gazeteciler ile yaptığı toplantının kapalı bölümünde edinilen bilgilere göre şunları söyledi:

"Villamdan bahsediyorlar ama..."

Başbakan Erdoğan'ın gündeminde ilk olarak paralel yapıdan bahsetti ve "Sakın ola onları ağzınıza almayın. Benim villamdan bahsediyorlar ama Balıkesir'de kendisinin villası çıktı" dedi.

"Ben Hacı Ahmet Kaptan'ın oğluyum"

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili olarak ise Erdoğan "Bu Tayyip Erdoğan haram yiyenin gırtlağına yapışır. Ben Hacı Ahmet Kaptan'ın oğluyum. Haram yemedik, yemeyiz, yiyenin de gırtlağına yapışırız" diye konuştu.

"Koltuğa yapışmadık"

Başbakan Erdoğan, "Üçüncü dönemin sonunda devam etmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Benim böyle bir talebim yok. Ancak parti isterse kongreye giderim. Benim dileğim üç dönem çalışma bir dönem dinlenme. Sonra tekrar göreve devam" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin AK Parti'de 3 dönem şartıyla ilgili bir soru üzerine, kendilerinin 30 Mart yerel seçimlerine odaklandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacak mısınız?" şeklindeki bir başka soru üzerine de, "Şu anda gündemimizde öyle bir şey yok. Mevcut Cumhurbaşkanımız devam edebilir" değerlendirmesi yaptı.

"Açılışını da yapacağım içine de girip oturacağım"

Seçimden sonra MİT dışında Yargıtay ve Danıştay için düzenleme yapılacağını belirten Başbakan Erdoğan, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Başbakanlık inşaatının durdurulması kararıyla ilgili olarak da "Yeni başbakanlık binasının yapımı ile ilgili sıkıntı söz konusu değil, inşallah nisan, mayıs gibi beraber açılışını yapacağız. Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım" dedi.

Ankara 11. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yeni Başbakanlık binasının inşaatının da içinde yer aldığı 46 hektarlık alanın, tarihi SİT statülerinin kaldırılmasına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı işlemlerini iptal etmişti. İptal haberini okumak için tıklayın...

"Kılıçdaroğlu'na öyle bir cevap verirdim ki..."

Erdoğan, açıklamalarının sonunda en sert tepkisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün mitingde kullandığı sözler üzerine verdi. Kılıçdaroğlu'nun "Yolsuzluğu kendisi yapmıyor, aile boyu yapıyorlar. Annesi, af edersiniz, annesi değil, Allah rahmet eylesin... Eşi, o da çünkü telefonda 'diğer oğlana da haber ver' diyor. 'Onun da haberi olsun' diyor. Kızları, çocukları, kendisi, amcası, dayısı, yeğeni, teyzesi, bütün sülale malı götürmekle meşguller" sözlerine Erdoğan, "Ben bir Kasımpaşalıyım, bu makamda olmasam öyle bir cevap verirdim ki..." dedi ve ardından CHP'li seçmenlere seslenerek 'Siz bu adama nasıl yüzde 27 oy veriyorsunuz" diye konuştu.

Hüseyin Çelik o sözleri yalanladı

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, Erdoğan'a atfen basında çıkan Cumhurbaşkanlığı ve Yeni Başbakanlık binası ile ilgili sözlerini yalanladı.

Çelik şunları yazdı: "Sn. Başbakanımızın bu sabah yerel basınla yaptığı toplantının basına kapalı bölümünde Sn. Başbakan'a atfen bazı yalan haberler çıkmıştır.
Bu toplantıda Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündeme gelmemiştir ve Sn. Başbakan'ın konuyla ilgili olarak sarfettiği tek kelime olmamıştır.
Sn.Başbakan inşa edilmekte olan Yeni Başbakanlık binasının bitirilip açılacağını söyledi ama"gidip orada oturacağım" kısmı uydururmuştur."

cnnturk.com, 05.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.