Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Çiçek: Fezlekenin üç ayda Meclis'e sunulanı var

Fezlekenin üç ayda Meclis'e sunulanı var
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen dört eski bakana dair fezlekelerin, Meclis gündemine getirilmesini geciktirdiği iddialarını yanıtladı. Çiçek, fezlekelerin 28 Şubat'ta Meclis'e geldiğini ve normal prosedürün izlendiğini söyledi. Çiçek, "Üç ayda meclis gündemine sunulanı var" dedi
Çiçek, AA'ya yaptığı açıklamada, fezlekelerin 28 Şubat'ta Meclis'e gelmesine rağmen Genel Kurul'un bilgisine sunulmadığına yönelik eleştirilere ilişkin olarak, işin esasına bakılması gerektiğini söyledi.
 
Çiçek, daha önce bu tezkerelerin, usulüne uygun gelip gelmediğine yönelik epey tartışma yapıldığını anımsatarak, baştan beri usulüne uygun bir işlemin sürdürülemediğini vurguladı. Konuyla ilgisi olan, olmayan herkesin dosyasının kendilerine gönderilmeye çalışıldığını ifade eden Çiçek, bu şekilde soruşturmanın gizliliği, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 137. maddesine aykırı bir durumun ortaya çıktığını kaydetti.
 
Halen bu dosyalarla ilgili iddianamelerin de düzenlenmediğine işaret eden Çiçek, şunları söyledi:
 
BİNİN ÜZERİNDE DOSYA VAR
"Biz başka dosya nedeniyle de ifade etmeye çalıştık, bize gelen dosyalar ya milletvekili ya bakanlarla ilgilidir. Bu konu, teknik bir konu olduğu için kamuoyu yeteri kadar bilmiyor. Bize, devletin diğer kurumlarından bu manada iki tip dosya gelir. Bunlardan biri, soruşturmayı yürüten bir savcı, işin içinde milletvekiline atfen bir iddia varsa, bu iddianamenin soruşturulması için fezleke gönderir. Bu işin soruşturma yetkisi, savcıya aittir. Ama milletvekili dokunulmazlığı söz konusu olduğu için bize dosyayı, fezlekeyi gönderir. Dokunulmazlığı kalkarsa, savcı kaldığı yerden soruşturmaya devam eder. Değilse, onu biz dönem sonuna bırakırız. Savcı, milletvekili olmayan kısmıyla ilgili soruşturmayı yürüterek, karara bağlar. Bu birinci yoldur. Şu ana kadar bize bu anlamda binin üzerinde dosya geldi,  geçmiş dönemden de intikal eden.
 
SORUŞTURMA ÖNERGESİ İÇİN TALEP GEREKMEZ
İkinci dosya, görevdeyken suç işlediği iddia edilen bakanlarla ilgilidir. Bakan görevde olmasa bile, suçun işlendiği tarihte bakan ise onunla ilgili soruşturma yapma yetkisi savcıda değildir. Savcı, Meclis'in bilgisine sunar. 55 milletvekilinin soruşturma önergesi vermesiyle soruşturma başlamış olur. Savcının fezleke göndermesi, sadece Meclis'in bilgisinin olması bakımındandır. Meclis Başkanı, Meclis Başkanlığı'nın soruşturmaya dahli söz konusu değildir. Bugüne kadar bize, geçmişte çok sayıda soruşturma talepleriyle, soruşturma önergesi sonucunu doğuran evrak geldi. Veya hiç evrak gelmeden, basında okumuş, bir başka şekliyle milletvekilleri haberdar olmuş, onu doğrudan da soruşturma önergesi haline getirebilir. Kamuoyunun şunu bilmesi gerekiyor ki bir soruşturma önergesi verilebilmesi için herhangi bir makamdan yazılı bir talebin, bilginin ulaşması gerekmiyor. Ama geçmişte bize gelen soruşturma önergelerinin yüzde 90'ı böyle. Ama bazen savcılıklardan da geliyor."
 
İKİ AYRI DOSYA 28 ŞUBAT'TA GELDİ
Çiçek, savcılıklardan iki ayrı dosyanın, 28 Şubat'ta saat 17.00 civarında geldiğini, birinin eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, diğerinin eski üç bakanla ilgili olduğunu bildirdi. 
 
Meclis'in daha sonraki birleşiminin 1 Mart'ta olduğuna işaret eden Çiçek, dosyalara baktığını kaydetti. Evrak gelir gelmez usulen incelemesinin yapıldığını belirten Çiçek, "Bir eksiklik var mı yok mu, bizim yapabileceğimiz bir iş var mı yok mu diye, bir inceleme yapılıyor. Daha sonra da Genel Kurul'un bilgisine sunuluyor" dedi.
 
3 AY SONRA SUNULAN DOSYA DA VAR
Çiçek,  bugüne kadar 15 gün, 20 gün sonra, 2 ay, 3 ay sonra sunulanın bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"En erken-ki bu kadar da karmaşık dosya değil-6 gün sonra sunulmuş. Yazının bize gelmesiyle, Meclis'in ilk birleşimi arasında 24 saat bile yok. Gelen dosya, iki ayrı talep 11 klasörden oluşuyor. Böyle sıradan, 10-15 sayfalık evrak da değil. Bunun incelemesi Hukuk İşleri Başkanlığımız yaptı. Çünkü soruşturma halen gizli olduğu için Meclis'in bilgisine sunduğumuz anda aleniyet kesp edecek. Meclis soruşturma önergesi verilse bile soruşturma yine gizli yapılacak ama bu soruşturma evrakını birileri okuyacak, inceleyecek. Buradaki işlemler açısından savcılıktaki kadar burada gizliliği söz konusu olmayabilir. O nedenle biz bu dosyanın usulen incelemesini yaptık, rapora bağladık. İlk birleşimde de okunacaktır. Bugüne kadar yapılan işlemlerden farkı yoktur. Tam tersi Hukuk İşleri Başkanlığı'na yazdığım yazıda, bu evrakı acele olarak inceleyin... Çünkü konunun hassasiyetini biliyoruz, siyasetin de gündeminde olan bir konu bu. Kaldı ki meydanlardaki konuşmalar da bu dosyalar üzerinden yapılıyor- Onun öneminin de farkında olarak, acele, ivedi bunu inceleyin, bir komisyon oluşturun, bir an önce bilgiye sunalım diye. Ama 11 klasör. Yarım günde de bunların okunması mümkün olmadığı için cumartesi'ye yetişemedi. Eğer ara verseler, pazar günü kalsaydı zaten bu dosya bilgiye sunulmuş olabilirdi. Biz sadece bilgiye sunacağız. Bu sürecin başlaması açısından ne şarttır ne de gereklidir."
 
Taraf, 05.03.2014

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.