Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan'dan '3 dönem' açıklaması

Erdoğan'dan '3 dönem' açıklaması
Başbakan Erdoğan, partisinin 3 dönem kuralı ile ilgili konuştu.

 

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , parti tüzüğünde yer alan ve üst üste en fazla 3 kez milletvekili olunabileceği yönündeki düzenlemeyle ilgili ilginç bir açıklama yaptı.

3 dönem kuralıyla ilgili topu kongreye atan Erdoğan, "Partim tüzüğü değiştirirse de ben 3 dönem kuralından vazgeçmem, vatandaşa sözüm var. Partim isterse 3 dönem kuralını kongreye götürebiliriz. Ama benim şahsi düşüncem 3 dönem görev, 1 dönem dinlenme" dedi.

AKP tüzüğünde yer alan bu kurala göre bir milletvekili peş peşe en fazla 3 dönem milletvekili olabiliyor. Bu kural nedeniyle Başbakan Erdoğan da dahil AKP kurucularının pek çoğu bir sonraki genel seçimlerde aday olamayacak.

AKP içinde zaman zaman bu kuralın değişmesi için talepler dile getiriliyor ancak Başbakan Erdoğan ‘halka söz verdik’ diyerek geri adım atmayacağının sinyalini veriyordu. Başbakan Erdoğan’ın Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılıp katılmayacağı da, bu kuralın işletilip işletilmeyeceği ile yakından ilgili olarak yorumlanıyor.

Radikal, 05.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.