Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Hukuk Refransımız AB, Şanghay değil'

'HUKUK REFERANSIMIZ AB, ŞANGHAY DEĞİL'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin gerçek manada hukuk devleti olması gerektiğini ve bunun Türkiye ekonomisi için elzem bir husus olduğunu söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin düzenlediği ‘7.Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’ toplantısının açılış konuşmasını yapan Ali Babacan’ın gündeminde son zamanlar hukuk alanında yaşanan gelişmeler vardı. Babacan, “Bu yıl Avrupa Birliği için 2 fasıl açmayı planlıyoruz. Birincisi yargı ve temel haklar diğeri adalet özgürlük ve güvenlik. 23, 24 no'lu fasıllar. Bu iki fasılın ne kadar önemli olduğunu benim vurgulamama gerek yok. Hukuk sistemimiz açısından çok önemli. Güven nasıl güçlenecek, güvenin oluşması zaman alıyor. Ama güvenin kaybedilmesi çok daha hızlı oluyor. 10 yılların emeği haftalarla aylarla yok olabiliyor. Güven ortamının kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bunu güçlendirmek için ne gerekiyorsa onu yapmalıyız. Güven deyince akla ilk gelen hukuk. Biz hukukun üstünlüğü baz alan bir ülke görmek istiyoruz. 10 yıldır bunun için çaba gösteriyoruz ama eksikliklerimizi şu 2-3 ay içindeki gelişmelerde hep beraber gördük.” dedi.

Babacan, Türkiye’nin gerçek anlamda hukuk devleti olmasını, gelişmiş bir ekonomi ve birinci sınıf demokrasi açısından olmazsa olmaz bir husus olarak nitelendirdi.

"HUKUK REFERANSIMIZ AB, ŞANGHAY DEĞİL" 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hukuk açısından Türkiye’nin referansının Avrupa Konseyi olduğunu vurguladı. Babacan, “Hukuk açısından referanslarımız Avrupa Konseyi'dir ki; onun tam üyesiyiz. Avrupa Birliğine adayız. Başka yerlerde aramayacağız. Hukuk referanslarımız başka uluslararası oluşumlar değil, Afrika Birliği’nde değil, Şanghay’da değil, bu Avrupa Birliği’nde Avrupa Konseyi'nde.” diye konuştu.

Anayasanın mutlaka bir hukuk devletine yaraşır bir düzene girmesini vurgulayan Babacan, “Çünkü ekonomi açısından hukuki güvenlik çok önemli. Hukuki güvenliği ülkemizde tam anlamıyla sağlamamız gerekiyor. Nedir hukuki güvenlik? Kanunların çok açık olması gri alanların mümkün olduğunca temizlenmesi. Edinilmiş hakların sonuna kadar korunması. Kanunların sık sık değişmemesi, bir mevzuat varsa ona göre yola çıktığında yatırım yaptığında, her yıl farklı farklı uygulamalarla karşı karşıya kalmamalıyız. Yargı sistemi hızlı, tutarlı ve güvenilir çalışması lazım.

Yargının bağımsızlığı kuşkusuz önemli ama yargının tarafsızlığı da son derece önemli. Hele hele yargının bağımsız alanını farklı amaçlarla farklı şekilde kullanmak isteyenlere buna da mutlaka dur diyebilmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

"YOLSUZLUĞA TAVİZ YOK" 

Şeffaflık ve hesap verebilirliğin önemine değinen Bakan Ali Babacan, hiçbir yolsuzluğun örtülmemesi gerektiğini kaydetti. Babacan, hükümet olarak yolsuzluğa hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini söyledi.

Zaman, 04.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.