Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bekir Bozdağ: "HSYK düzenlemesi AB'dekinden daha demokratik"

Bekir Bozdağ: "HSYK düzenlemesi AB'dekinden daha demokratik"
Avrupa Birliği'ni çifte standartlı olmakla suçlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Adalet Bakanı'nın HSYK'daki pozisyonu bakımından Türkiye daha çoğulcu, demokratik ve yargı bağımsızlığına daha fazla hizmet edici nitelikte" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Anadolu Ajansı Brüksel Ofisi'ni ziyaret etti. Burada soruları yanıtlayan Bozdağ, Avrupa Birliği'nin HSYK konusundaki yaklaşımını çifte standart olarak niteledi. Türkiye'de HSYK'nın oluşumu, kaynakları, görev ve yetkileri ile Adalet Bakanı'nın pozisyonunun başka ülkelerden çok farklı yönler taşıdığını söyleyen Bozdağ, Almanya'daki HSYK'da Adalet Bakanının yerini örnek verdi. Bozdağ, Almanya'da Adalet Bakanının konumunun daha güçlü olduğunu belirtti.

Bozdağ, Türkiye'deki HSYK düzenlemesinin bazı Avrupa ülkelerinden çok daha ileride olduğunu öne sürerek, buna yine Almanya'yı örnek gösterdi ve "Almanya'daki Adalet Bakanı'nın pozisyonu Almanya'daki kuvvetler ayrılığını yok etmiyorsa Türkiye'dekinin onunla kıyas edilemeyecek kadar az yetkileri var" dedi.

AB ülkelerinde HSYK konusunda bir standart işleyiş olmadığını ifade eden Bozdağ, "Türkiye'deki HSYK'nın oluşumu, işleyiş, Adalet Bakanı'nın kuruldaki pozisyonu bakımından daha çoğulcu, demokratik ve yargı bağımsızlığına daha fazla hizmet edici nitelikte" diye konuştu.

cnnturk.com, 04.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.