Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Abdullah Öcalan'dan açıklama: "Sürecin birinci dönemi bitmiştir"

Kandil'in mektubu Adalet Bakanı Bozdağ'a teslim edildi
'Çözüm süreci' kapsamında İmralı, Ankara ve Kandil Dağı arasındaki görüşme trafiğini yürüten BDP heyeti, Kandil'de KCK yöneticilerinin Öcalan'a yazdığı mektubu Adalet Bakanlığı'na teslim etti.

DİYARBAKIR - Abdullah Öcalan ile Kandil Dağı'ndaki KCK yöneticileri ile Ankara arasındaki temasları sağlayan BDP heyetinden Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Cuma günü Kandil Dağı'na çıkarak KCK yöneticileri ile görüştü.

Türkiye 'deki tartışmalar ve bunların 'Çözüm sürecine' yansımalarını KCK yönetimi ile değerlendiren Baluken'e KCK yönetimi, Abdullah Öcalan'a iletilmesi için mektup verdi.

Dün Ankara'ya dönen Baluken, bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşürken KCK yönetiminin Öcalan'a yazdığı mektubu Öcalan'a iletilmesi için Bozdağ'a teslim etti.

Baluken, çözüm sürecinin kritik bir döneme girdiğini, hükümetin bugüne kadar sürecin yasal altyapısı konusunda atması gereken hiç bir adımı atmadığını belirterek, İmralı'da 8 Mart'ta yapacakları görüşmenin önemli olduğun dikkat çekti. İmralı'da 8 Mart'ta yapılacak görüşmede Öcalan'ın 'Çözüm sürecinin başlangıcı' kabul edilen 'Nevruz bildirgesi' adı verilen 21 Mart'ta okunacak nevruz mesajını da göndermesi bekleniyor.

Radikal, 03.03.2014

Abdullah Öcalan'dan açıklama: "Sürecin birinci dönemi bitmiştir"
İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, "Eğer sürecin ikinci dönemi başlayacaksa, (müzakere mi ne diyorlarsa) onun yasal alt yapıları hazır olmalıdır. Böyle olmazsa süreç bu şekilde gitmez" dedi.

765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesine göre, "vatana ihanet" suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen ağabeyi Abdullah Öcalan'ın ile görüşmek için gittiği İmralı Adası'ndan Gemlik'e dönen Öcalan, Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ağabeyi ile çözüm süreci üzerinde konuştuklarını ifade eden Mehmet Öcalan, "(Sürecin birinci dönemi bitmiştir. İkinci dönem başlamamıştır. Bekliyoruz) Öcalan'ın dedikleri bunlardır" dedi.

Sürecin birinci dönem bittiğini, ikinci dönemin henüz başlamadığını tekrar eden Öcalan, "20 günden beri devlet yetkililerinin bizimle teması olmamıştır. Eğer sürecin ikinci dönemi başlayacaksa, (müzakere mi ne diyorlarsa) onun yasal alt yapıları hazır olmalıdır. Böyle olmazsa süreç bu şekilde gitmez. Diyeceklerim bu kadardır. Zaten bu üç cümle ile herşey ifade edilmiştir. Teşekkür ederim" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Öcalan ile diğer mahkumlardan Cumali Karsu'nun kardeşi Ramazan Karsu ile kız kardeşi Vesile Taş, Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığından ayrıldı.

cnnturk.com, 03.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.