Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Hüseyin Çelik: Cemaate karşı topyekün bir savaş içinde değiliz!

Hüseyin Çelik: Cemaate karşı topyekün bir savaş içinde değiliz!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CNN Türk'te yayınlanan Ankara Günlüğü'nde soruları yanıtladı. Cemaat-AKP gerilimine değinen Çelik, "Cemaate karşı topyekün bir savaş içinde değiliz. Ancak sırtını cemaate dayayarak devletten gelen gücünü kötüye kullananlar için de gereken yapılır" dedi.

İşte Çelik'in konuşmasının satırbaşları;

Programın tamamı için: http://tv.cnnturk.com/ankaragunlugu

- 28 Şubat Davası'nı biz çok önemsiyorz ama orada da tutuklu kalmadı. 17 Aralık'ta gözaltıları siyasi irade yapmadı. Serbest bırakılmaları da siyasi iradenin tercihi değildir.

17 Aralık tahliyeleri için ne dedi? (video)

- 17 Aralık'ta serbest bırakıldılar diye yargılama ortadan kalmış değil. Yargılamanın sonucuna bakacağız. 'Suçlu ya da suçsuzdurlar' diyemeyiz. Birileri seçim öncesinde sokakları hareketlendirmek istiyor.

- Uzun tutukluluk süreleri siyasi davalar ortaya çıkınca gündeme geldi. Oysa yıllardır gariban Anadolu insanı bunu yaşadı. Uzun tutuklular fiili infaza dönüştü.

- Bizim de yanlışlarımız olmuştur. Adil yargılama herkesin hakkıdır.

- Başbakan, İlker Başbuğ'un tutuksuz yargılanması gerektiğini defalarca söyledi. Kaldı ki Başbuğ'un yargılandığı İnternet Andıcı davasında AK Parti mağdur durumdaydı.

"Cemaate karşı topyekün bir savaş içinde değiliz" (video)

28 Şubat'la önceki günkü  MGK'da alınan kararları aynı kefeye koymak büyük talihsizliktir.  AK Parti'nin Gülen cemaatine karşı topyekün bir savaş başlattığı gibi bir anlayış varsa bunları bir kenara bırakalım. AK Parti milletin değerlerine savaş başlatmaz. Sırtını cemaate dayayan ve devletten aldığı gücünü kötüye kullananlara karşı da sessiz kalamayız.

- Bunlar bizim bilgimiz dahilinde değil diyorsa cemaat bunlara sahip çıkmasın. Birileri Cemaate sırtını dayayarak elindeki devlet gücünü kötüye kullanıyorsa bu konuda gereken yapılır.

-Dün söylediklerimden pişman değilim. Bir hanımla yıllarca aynı yastığa baş koyuyorsunuz ama anlaşamayıp ayrılıyorsunuz. Bu durum buna benziyor.

- Başbakan diktatör olsaydı ona diktatör diyenler diktatör diyemezdi.

- Bu işin içinde sadece cemaat yoktur. CHP Genel Merkezi'nin de dinlendiği biliniyor. Oysa kimse bu konuda suç duyrusunda bulunmadı.  17 Aralık muhalefetin ekmeğine yağ sürdü. 17 Aralık olmasaydı Kılıçdaroğlu meydanlarda ne söyleyecekti.

- Mahkeme kararıyla dinleme yapıldıysa buna sadece mahkeme dosyasında yer veririsin. Bunu sızdırmak ahlaksızlıktır. Yolsuzluğu kim yaparsa yapsın. Bu bakanın oğlu da olsa bu suç ispatlanırsa cezasını çeker. Bu yargılamayı ben de sen de yapmayacağız. Bunu yargı yapar.

-(Bakan çocuklarının serbest bırakılması) Nöbetçi mahkeme de tahliyeye karar verebilir. Nöbetçi doktora gittiğinizde bu doktor muayne yapamaz diyor musunuz?

- Biz 11 yıldır AK Parti'yken son 1 yılda mı kara parti olduk.

- Sabahın köründe başsavcının, emniyet müdürünün haberi olmadan medya desteğiyle operasyon yapılıyor.

- (ABD'nin 17 Aralık raporu) Haklı yada haksız ABD'nin ne dediğini ciddiye almalıyız. ABD ne derse desin önemli değil diyemeyiz. ABD bize iyi derse iyi oluruz, kötü derse kötü oluruz gibi bir durum da söz konusu değil.

AK Parti TİB kayıtlarını isteyecek mi? (video)

- (Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'la yaptığı iddia edilen görüşme) Birisi bir iddiayı ortaya atıyorsa o iddiasını ispat etmek zorundadır. Kılıçdaroğlu ses kayıtlarını grupta dinletiyor. Bu kayıtları bir kurula mı incelettiniz? Birileri ahlaksız bir şekilde dinleme yapmış. İçeriği ne olursa olsun bu ahlaksızlıktır. Bizim bir milletvekili arkadaşımız ABD'de bir kuruma inceleme yaptırmış. Detaylı bir inceleme olmasa da montaj olduğunu söylemişler.  Bahçeli'nin de montajlanmış ses kaydı internete konuldu. Buna inanmak mı gerekir.

 - Bu kayıtla ilgili savcılık bir inceleme başlattı. Bu kayıtları TÜBİTAK'a mı gönderir yoksa başka bir kuruma mı gönderir bilemem ama bu konuda bir soruşturma yürüyor. Ben Başbakan'ın beyanını esas alırım. Kılıçdaroğlu bu konuşmalar için yüzde yüz doğru diyorsa ispat etmeli.

- Birileri yasadışı dinleme yapmışsa bu yasadışı dinlemeleri kimsenin gündeme getirmemesi gerekir. Bu Başbakan 'da olsa yanlış.

- (Başçalan sözü)  Bir insanda siyasi nezaket olur. Bir insanda edep olur. Başbakan ona dava açtı. Bu ülkede hukuk varsa ceza da alacaktır. Sivas meydanına, Balıkesir meydanına bakarsan kimlerin başbakan dediğini görürsün. Sanki Kılıçdaroğlu başbakan demeyince sayın Erdoğan'ın da uykuları kaçıyordu!

- Bu seçimleri AK Parti uzak ara önde bitirecektir. 2009'da %38 oy aldık. Bu seçimde bu oranın üstüne çıkarsak başarıdır. Altına inersek başarısızlıktır.

-Son anketlerde bizim çok ciddi bir oy kaybımız yok. Şu an yapılan anketler gerçeği yansıtmaz. 15 Mart'tan sonra yapılacak anketlere bakmak gerek.

- Ankara ve İstanbul'dan hiç şüphemiz yok. İzmir zor ama imkansız değil.

- Üç dönem kuralı anayasa maddesi değil, değişmez değil. Şuan böyle bir durum yok ama gerekirse oturur değiştiririz.

- Politikacının gazeteciyi araması bugün icat edilmedi. Başbakan'a hakaret içeren bir yazı ekrandan geçiyor. Başbakan da samimiyetinden dolayı arayıp söylemiştir. Televizyonları sadece biz aramıyoruz. Muhalefetten de arayanlar oluyor.

- MİT, Başbakanlık'a bağlanıyor diye eleştiriliyor. Çok beğenmediyseniz Orman Bakanlığı'na bağlayalım. Tabi ki Başbakanlığa bağlı olacak.

cnnturk.com, 01.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.