Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 22 maddelik yargı paketinde bir sürpriz daha

22 maddelik yargı paketinde bir sürpriz daha
AK Parti grubunun TBMM'ye sunduğu 22 maddelik yargı paketinden bir sürpriz daha çıktı; Başta polisler olmak üzere, kamu görevlilerinin "atama, naklen atama, görev ve ünvan değişikliği" gibi idarece alınan kararlarda, hızlıca alınacak bir "yürütmeyi durdurma" kararı ihtimali ortadan kaldırılıyor.

Bunun anlamını şöyle bir örnekle anlatmak mümkün;
17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından binlerce polisin görev yeri değişmişti.
Bu polislerden bazıları, Danıştay'a göreve iade davası açmışlardı.

EDİRNE POLİS MÜDÜRÜ'NE 24 SAATTE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Görev yeri değişenler arasında bulunan Edirne Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şu'be Müdürü Semih Erdur, dava açtıktan bir gün sonra mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mevcut yasa gereğince, Erdur'un  30 gün içinde yeniden eski görev yerine döndürülmesi gerekiyor.

PAKETTE NE VAR?

TBMM'ye gönderilen yargı paketinin 18. maddesinde ise, görev yeri değiştirilen devlet memurları hakkındaki işlemler "uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemler" dışında bırakılıyor.
Hukukta, "uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemler" hakkında "yürütmeyi durdurma" kararı verilebiliyor.
Yapılacak yasa değişikliği ile de, başta polis görev yeri değişiklikleri olmak üzere, tüm devlet memurlarının görev yeri değişiklikleri için Danıştay ya da ilgili mahkemeler "yürütmeyi durdurma" kararı veremeyecek.
İlgili mahkeme, devlet memuru hakkında ancak, savunmaları alıp, tüm konuyu detaylı şekilde ele aldıktan sonra kararını verebilecek. Bu karar, göreve iade yönünde olabileceği gibi, idarenin uygulamasının doğru olduğuna ilişkin bir karar da olabilecek.

İŞTE O METİN

TBMM'ye gönderilen yasa değişiklik metnindeki ilgili madde şöyle;
"2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunun 27. maddesinin 2 numaralı fıkrasının ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir;
"Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, naklen atama, görev ve unvan değişikliği, geçici veya sürekli görevlendirmelere ilişkin idari işlemler, uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemlerden sayılmaz."

Hürriyet, 06.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.