Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Umut Oran, HSYK'ya suç duyurusunda bulundu

Umut Oran, HSYK'ya suç duyurusunda bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, verdiği soru önergesine yönelik Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın "karartma" girişimiyle ilgili HSYK'ya suç duyurusunda bulundu. Oran, TİB'in bu girişimine dayanak gösterdiği İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili yayın yasağı kararına imza atan yargıcı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı için soruşturma istedi.

Oran'ın, avukatı Haluk Pekşen aracılığı ile HSYK'ya yaptığı başvurusunda, web sitesinin karartılma girişimine dayanak gösterilen İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı için, "Haksız ve hukuka aykırı, ifade özgürlüğünü engelleyici nitelikte" denildi.

Soru önergelerinin yasama faaliyetinin bir parçası olduğuna dikkat çekilen başvuruda, "Bu önergelerin haberleştirilmesi, yayınlanması engellenemez veya sansürlenemez" denildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'den de TİB personeli hakkında adli ve idari işlem başlatılmasını talep eden Oran, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten de yasamaya yönelik bu sansür girişimine karşı yetkisini kullanmasını istedi.

cnnturk.com, 05.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.