Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Atalay'dan Mansur Yavaş ve Sarıgül'e "paralel" suçlaması

Atalay'dan Mansur Yavaş ve Sarıgül'e "paralel" suçlaması
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP'yi "paralel yapı'nın parçası olmakla" suçladı. Atalay, İstanbul ve Ankara'da aday gösterilen Mustafa Sarıgül ve Mansur Yavaş hakkında da imalarda bulundu. Atalay, Adana'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasından sonra Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında bütün tarafların toplandığını da açıkladı.

Atalay, katıldığı bir TV programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Adana'da durdurulan TIR'larla ilgili ortaya çıkan görüntüleri daha önce de gördüğünü söyleyen Atalay, TIR'larla ilgili gelişmeyi ve müdahaleyi baştan sona bildiğini söyledi. Bu gelişmelere ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bütün tarafların toplandığını ve olaya ilişkin değerlendirme yaptıklarını söyleyen Atalay, Adana'daki TIR'ların aranması olayıyla ilgili Ankara'dan Adana'ya telefon zincirleri ve geniş kapsamlı bir çalışma yapıldığını söyledi ve aramayı "hiç öyle masum olmayan bir kurgu" diye niteledi. Atalay, şunları söyledi:

"Yani oradaki jandarmanın tesadüfen farkında olup da arama yapmadığını orada görüyorsunuz. Daha çok önceden planlanmış, ankesörlü telefonla yürütülmüş ilk başlangıcı. Orada savcıyla bir görevlinin gece vakti görüşmeleri vesaire var. İşin çok kurgulandığını ve o şekilde yürütüldüğünü biz, orada zaten gördük. Birçok ayrıntı kamuoyuna bazen açıklanmıyor. Kurumlarımızı gözetiyorsunuz, insanları gözetiyorsunuz ama bu olayda Başbakanımızın ileri ifadeler kullanmasının altında yatan epeyce kapsamlı bilgi var. Bunun o şekilde bu yapı tarafından örgütlü bir şekilde yürütüldüğü yönünde elde çok ileri, ayrıntılı bilgiler var."

CHP'ye "paralel yapı'nın parçası" olma suçlaması

Başbakan Yardımcısı Atalay, yaşananların bir devlet krizi olduğunu doğrulayarak, kurumlar içinde birbiriyle irtibatlı unsurlar olduğunu söyledi ve "paralel yapı" ile kastedilenin bu olduğunu tekrarladı. Uluslararası boyutu olan ve Türkiye'de de değişik tarafları bulunan büyük bir koalisyon olduğunu ileri süren Atalay, CHP'yi de bu "koalisyonun" parçası olmakla suçladı. Türkiye'de geçmişte istikrarsızlık için terörün kullanıldığını söyleyen Atalay, "Bu defa da dostları kullandılar bana göre" dedi.

CHP'nin İstanbul ve Ankara adaylarını suçladı

Atalay, CHP'nin yerel seçimler için İstanbul'da ve Ankara'da gösterdiği adayları da "paralel yapı" ve "koalisyon" ile ilişkilendiren iddialarda bulundu. Atalay, "Cumhuriyet Halk Partisi, son zamanlarda belediye başkan adaylıkları İstanbul, Ankara baktığınızda bunun başka boyutları olduğunu görüyorsunuz. Diyelim ki Ankara'da CHP başkan adayı kolay kolay oradan aday olacak birisi değildir, benim çok yakından bildiğim birisi ama gitti oradan aday oldu. Bunların kendiliğinden normal akış içinde gelişen şeyler olmadığını tahmin etmek zor değil. Ama yani kısmen bilgiler de var bizde. Dolayısıyla bu şeye biraz büyük bakmak gerekiyor, o manada bakmak gerekiyor."

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na: "Koalisyonun sözcüsü"

Atalay, emniyet ve yargıdaki görevden almalar ve görev yeri değişiklikleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü göreve çağıran Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na da tepki gösterdi. Vakfı hükümete ve AK Parti'ye savaş açmakla suçlayan Atalay, "Bir vakıf çıkıyor hükümete, partiye meydan okuyor, bu koalisyonun sözcülüğünü yapıyor. Vakfın görevi midir bu? Cumhurbaşkanını göreve çağırıyor" diye konuştu.

Ayrılan milletvekiline: "Senin vicdanın kapkara"

AK Parti'den istifa eden milletvekillerinden birinin "AK Parti kapkara oldu" dediğini ifade eden Atalay, "Kendisi çıkınca hepimiz kapkara olduk. Çıkıyor böyle diyor, daha yeni içindesiniz ayrılıyorsunuz kapkara oldu diyorsunuz. Bunları normal insan hali, normal psikoloji olarak düşünmemek lazım. Ben de ona diyorum ki 'senin vicdanın kapkara' diyorum" şeklinde konuştu.

cnnturk.com, 05.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.