Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Pişman olması lazım; Bayraktar: Özür dilerim

Erdoğan: Pişman olması lazım; Bayraktar: Özür dilerim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kendisinin pişman olması lazım' dediği eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bu açıklamanın hemen arkasından özür diledi.

"Beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakanın talimatı ile yapılmıştır. Bu milleti rahatlatmak için Sayın Başbakanın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletimize saygı ile sunuyorum" diyerek istifa eden Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, maksadını aşarak "istifa" kelimesini kullandığını söyledi. Bayraktar, "Bu ifademden dolayı liderimden ve dava arkadaşlarımdan özür diliyorum" açıklamasında bulundu. 

Yazılı bir açıklama yapan Bayraktar, 17 Aralık 2013 tarihinde siyaset kurumuna karşı yolsuzluk kılıfı kullanılarak bir operasyon düzenlendiğini savundu. 

Amacının meşru hükümeti yıkmak olan bu operasyonun hedeflerinin bugün daha net olarak görüldüğünü ve anlaşıldığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: 

"Bu operasyonu kimlerin yaptığı, hangi işbirliklerinin oluştuğu kamuoyu nezdinde açıklığa kavuşmaktadır. Bu operasyon sürecinde şahsımı, ailemi ve çalışma arkadaşlarımı zan altında bırakacak ve izah edemeyeceğim hiçbir hususun olmadığını defalarca ifade ettim. Şahsıma isnat edilen imar usulsüzlükleri ithamı tamamen mesnetsiz olup yaptığımız imar planlarının tamamen şeffaf, yasalara uygun, kamuoyu ve yargı denetimine açık, yatırım ortamını ve iklimini iyileştirici ve de ülke menfaatleri doğrultusunda atılmış adımlar olduğu aşikardır. 

Sayın Başbakanımız 40 yıldır benim davamın lideridir. 25 Aralık 2013 tarihinde yaptığım açıklamada, bu hususun altı çizilmiş ve Sayın Başbakanımızın da icranın başı olduğu zikredilmiştir. Bunun aksi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek için maksadımı aşan bir şekilde 'istifa' kelimesi tarafımdan kullanılmıştır. Bu ifademden dolayı liderimden ve dava arkadaşlarımdan özür diliyorum. 

Ayrıca benim kişisel tarihim, kullanmış olduğum bir kelime ile şekillendirilemez. Bu kelimenin yol arkadaşlarım ve aziz milletim tarafından maksadı aşan bir ifade olarak telakki edilmesini talep ediyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum."

BAŞBAKAN ERDOĞAN: PİŞMAN OLMASI LAZIM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya seyahati öncesinde düzenlediği basın toplantısında Erdoğan Bayraktar ile görüştüğü haberleriyle ilgili soruya, "Görüşme yaptım. Ancak benim ikna etme diye birşeyim sözkonusu değil. Erdoğan bey ikna edilecek bir kardeşimiz değil ki. Benimle 20-25 yıllık geçmişi olan bir kardeşimiz. Orada kullandığı bir yanlış ifadeyi düzeltmek bana düşmez .Onun pişman olması lazım" cevabını vermişti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I İSTİFAYA DAVET ETMİŞTİ

Erdoğan Bayraktar, katıldığı televizyon canlı yayınında şunları söylerek istifa ettiğini açıklamıştı.

"Ben müsaadenizle basın açıklaması şeklinde çok kısa ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yoktur.

Ancak Sayın Başbakan'ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir.

Fakat rüşvet  ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle 'istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız' şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum.

Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın talimatıyla yapıldı.

Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum.

Bize bugün iki metin gönderildi, bir istifa metni, bir deklarasyon metni. Ben tabi ki partimi rahatlatmak isterim. Ama böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ve hayırlı olsun diyorum."

Zaman, 03.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.