Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bülent Arınç'tan internet sansürü yanıtı: "Dünyanın pek çok ülkesinden daha özgürüz"

Bülent Arınç'tan internet sansürü yanıtı: "Dünyanın pek çok ülkesinden daha özgürüz"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TİB'in verdiği soru önergesini yayınladığı için CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın sitesi ile haber sitelerine uyarı göndermesini değerlendirdi. Arınç, internet sansürü eleştirilerine, "Kesinlikle böyle bir şey yok. Dünyada pek çok ülkeden özgür ve basın hürriyetine sahip bir ülkeyiz" dedi.

Arınç, AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret ederek, partililer ile bir araya geldi. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Arınç, gazetecilerin internette sansür iddialarıyla ilgili soruları üzerine, bu konuda pek çok şeyin bir birine karıştığını ve bilgi kirliliği yaşandığını, kimin ne söylediğinin, bunların ne kadarının doğru olduğunun bir kısmının nasıl hayali şeyler konuşulduğunun farkına varılamadığını ifade etti.

"Dünyanın pek  çok ülkesinden daha özgürüz"

Her meseleyi net olarak ortaya koymak gerektiğini vurgulayan Arınç, denetim yollarından birinin soru önergeleri olduğunu hatırlattı. Arınç, daha sonra isim vermeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'a yönelik eleştirilerde bulundu ve şunları dile getirdi:

"Yeter ki soru olsun. Ama soru sormayı bilmeyenler de soru sormakla hakaret etmek arasındaki farkı bilmeyenlerle de zaman zaman karşılaşıyoruz. Şimdi bir soru önergesinin sansürlenmesi mümkün değil. Bir defa birisi bir isim koyuyor ve basın onun üzerine her şeyi inşa etmeye kalkıyorsa bu çok yanlış olur. İnternette sansür iddiası... Kesinlikle böyle bir şey yok. Nereden çıktı, anayasadaki madde basının sansür edilemeyeceği, özgür olduğudur. Biz de buna gönülden inanıyoruz ve Türkiye'de Basın Kanunu ile RTÜK ile şununla bununla meşgul olan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Dünyanın pek çok ülkesinden daha özgür ve basın hürriyetine sahip bir ülkeyiz. 'Efendim 60 tane cezaevinde insan var.' 49 tanesi Terörle Mücadele Kanunu'na aykırı hareket etmekte. Eğer bunu da siz serbest kalsınlar diyorsanız o zaman Terörle Mücadele Kanununu kaldırmamız lazım, inşallah o da kalkacak. Ama oradaki hükümlerin bir kısmı Türk Ceza Kanunu'nda. Bu sefer Türk Ceza Kanunu'na aykırı hareket etmekten bazı insanlar yargılanacak."

Güvenli internet

Arınç, 2 yıl önce eski TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile güvenli internet uygulamasına ilişkin yaşanan internet sansürü tartışmasını hatırlatarak, "Sansür' diye ortalığı birbirine kattılar. Halbuki sansür değildi. O gürültüler gitti. Arkada ne kaldı. 2 milyondan fazla insan bunu tercih etmiş" dedi.

cnnturk.com, 03.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.