Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Mahkeme Meclis’i yasakladı

Mahkeme Meclis’i yasakladı
Soru önergesini, internet sitesinden kaldırması istendi

Türkiye, sansürde çağ atladı. TİB, bir mahkeme kararına dayanarak TBMM faaliyetine de sansür koymaya çalıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın ATV-Sabah grubunun satışıyla ilgili Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesi metnini, web sitesinden kaldırması için dün akşam mahkeme tarafından uyarıldığını açıkladı.

Mecliste, Bakana ve TİB’e, dört saatte doğrudan erişimi engelleme yetkisi de verilmek istenen tasarı tartışılırken, Türkiye bu alanda çağ atladı. Mahkeme kararıyla sansür, ilk kez Meclis faaliyetine de uzandı. TİB, bir mahkeme kararını gerekçe gösterip CHP’nin Sabah-Atv grubunun satışıyla ilgili Başbakan’a yönelttiği soru önergesini web sitesinden kaldırması için Umut Oran’ı uyardı. Türkiye’de ilk kez bir mahkemenin yasamaya sansür koymaya çalıştığına dikkat çeken Oran, bu girişimin arkasında Başbakan Erdoğan’ın olduğunu öne sürdü.

 

MECLİS TARİHİNDE İLK

Meclise de sansür tartışmasına kaynaklık eden soru önergesi 6 Ocak’ta Umut Oran tarafından TBMM Başkanlığı’na verilmişti. Oran, İstanbul’daki büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının da konularından biri olan Sabah-Atv satışıyla ilgili Erdoğan tarafından havuz oluşturulduğu iddialarını yine Başbakan Erdoğan’a sormuştu. Oran, bu önergesinin yeraldığı web sitesinde adresinin erişime engellenmesi için önceki akşam saatlerinde TİB tarafından uyarıldığını açıkladı. Oran, gelişmeyi şöyle aktardı:

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uyari@ihbarweb.org.tr adresinden chp.org.tr uzantılı adresime dün (Cuma günü) saat 17.27’de gönderilen bir e posta ile Sabah - atv satışı için Erdoğan tarafından havuz kurulduğu iddialarına ilişkin Meclis’e sunduğum bir yazılı soru önergesini içeren www.umutoran. com/2014/01/06/chp-sabah-atvninsatisi- icin-550-milyon-dolarlik-havuz-ol usturulmasini-tbmmye-tasidi adresinin erişime engellenmesi talep edildi.

Engellenmesi istenen sayfada, TBMM’nin resmi web sitesinde www. tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_s oru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_ no=147283 yayınlanan, hukuka uygun olarak verilmiş yazılı soru önergemde yer alan soruların dışında tek bir yorum dahi bulunmuyor. Oysa İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara (23.1.2014 tarih ve 2014/55) göre bu içerik 5651 sayılı Kanuna aykırılık taşıyormuş.

 

BU NE CÜRET

TİB’in bunu bir mahkeme kararına yaptığına dikkat çeken Oran, mahkemeye de ateş püskürdü. Meclise sansür girişiminin arkasında Başbakan Erdoğan’ın bulunduğunu öne süren, sözkonusu kararı veren mahkeme hakimi HSYK’ya şikayet edeceğini de açıklayan Oran, şunları söyledi:

YOLSUZLUKLARA SANSÜR : Hükümet bu sorulara cevap veremediği gibi yasama faaliyetini sansürlemeye çalışmaktadır. Yolsuzluk soruşturmasının üstünü kapatmak için milletvekillerinin yazılı soru önergeleri bile yasaklanmaya gayret edilmektedir. Darbe günlerinde bile yaşanmayan, bir yazılı soru önergesinin haberleştirilmesi, yayınlanması engellenmiştir.

HAKİM OTOMATİK SANSÜRCÜ: Bu hakimin işine, mesleğine, özen göstermesi için önündeki kağıtta ille de www. recep tayyip erdogan.com ismini mi görmesi gerekiyor?

 

KABUS YASANIN HABERCİSİ

Bu olay halen TBMM’de görüşmeleri süren internete zincir vurma tasarısının ne kadar vahim sonuçları olacağının da somut göstergesi olmuştur. Hakim kararıyla milletvekiline yasak getiren zihniyetin, bu yasadan sonra sadece TİB kararıyla neler yapabileceğini herkes düşünmelidir.

 

ASIL SANSÜR, BU YASAYLA

TBMM’de görüşülecek Torba kanun içinde yer alan internetle ilgili düzenlemeler bugünü çok aratacak vahim hükümler içeriyor.

Bakan ve TİB Başkanı erişimi engelleyebilecek. Mevcut erişim engelleme sistemi değişecek. URL adresi tabanlı engelleme dönemi başlayacak. Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, video ile ilgili olarak (URL şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanacak.

TİB’e doğrudan başvurularak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanması da talep edilebilecek. Engelleme kararları 4 saatte uygulanmak zorunda olacak.

T24’E VE SOL HABER’E, TİB VE BTK’DAN “YAYINI DURDUR” YAZISI

BİLGİ Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), T24 ve Sol Haber’e “yayın durdurma” tebligatı yapıldı. BTK ve TİB’in, kendilerine gönderilen İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararını gerekçe göstererek içeriğin çıkarılmasını istedikleri haber, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın 6 Ocak tarihli soru önergesini içeriyor. Diğer yandan 6 Ocak’ta yayına konan haberin tarihi yayın yasaklarından yaklaşık iki hafta öncesini taşıyor.

ORAN ÖNERGELERİ

Umut Oran 6 Ocak’ta , Çalık Grubunun Sabah-A Tv satışına ilişkin olarak işadamlarının katkı sunacağı 550 milyon dolarlık yardım havuzu oluşturulduğu iddiası ile ilgili soru önergesi vermişti. Umut Oran, Meclis Başkanlığı’na 31 Ocak’ta verdiği önergede de “Sabah-Atv satışı için 7 işadamından istenen paralarla oluşturulacak havuzun koordinatörünün Binali Yıldırım olduğu; projenin kod adının da Mekke olduğu” iddialarını sormuştu.

Taraf, 02.02.2014

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.