Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Gökçek'in açıklamasını reddediyoruz'

'Gökçek'in açıklamasını reddediyoruz'
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Melih Gökçek'in Büyükelçi Francis Ricciardone ile ilgili sözlerine yönelik açıklama yaptı. Açıklamada "Yanlış açıklamayı tamamen reddediyoruz" denildi.

ANKARA - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Büyükelçi Francis Ricciardone ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamasını reddettiğini bildirdi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, "ABD Büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Büyükelçi Francis Ricciardone ile 22 Temmuz'daki görüşmesi ile ilgili yanlış açıklamayı tamamen reddetmektedir" denildi.

Açıklamada, Ricciardone'nin Gökçek ile konuşmasında, ABD'nin parti veya grupları değil, her zaman Türkiye'yi ve Türkiye ile paylaştığı ilkeleri desteklediğini vurguladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Büyükelçi, paylaşılan demokratik değerler arasında vatandaşların ifade özgürlüğü ve barışçıl toplantı hakkının da bulunduğunun üstünde durdu. Büyükelçi ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türk siyasetine karışmadığını ve karışmayacağını ve Amerika'nın bunun aksine olan ithamları kabul etmediğini Belediye Başkanı ile konuşmasında vurguladı."

Büyükelçilik açıklamasında, "Amerika'nın politikaları üzerine doğru bilgilendirilmiş tartışmaları, özellikle Türk ve Amerikalılar için önemli olan uluslararası ve yerel konularda hoş karşılıyoruz ve basından gelen soruları dürüstçe cevaplamak üzere hazır bulunuyoruz" ifadesine yer verildi.

GÖKÇEK NE DEMİŞTİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, AK Parti Beypazarı Seçim Bürosu'nun açılışında yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Gezi olaylarının hemen arkasından ABD elçisini davet ettim. 'Size olayların aslını birebir anlatalım' dedim. Hatırlıyor musunuz o elçi ne demişti 'Gençlerin sesinin Kuğulu Park'tan ABD Elçiliğine kadar geldiğini duyuyorum, demokrasi budur' demişti. Davet ettim, 2 saat anlattım. 'Ben dehşete düştüm' dedi. 'Kasım, Aralık aylarında Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı gidecek demişsiniz' dedim. 'Kim söyledi' dedi, 'yalanlasanıza' dedim. Yalanlamadı. Ne oldu 17 Aralık'tan sonra da 'bir imparatorluğun çöküşünü seyrediyorsunuz' dedi. Uluslararası olaylar olduğu o kadar net yani. Her şey organize."

ntvmsnbc.com, 31.01.2014


 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.