Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "Sebebi Başbakan"

"Sebebi Başbakan"
 
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan konuştukça ekonomik verilerin alt üst olduğunu söyledi.

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili görüşlerini açıklayan Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın konuştukça ekonomik verilerin alt üst olmaya devam ettiğini savundu. Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın zamanında önlem almasını engellediğini iddia eden Vural, “Milletin pilavlı pirinci 3 liraya çıkmış, Başbakan plandan bahsediyor. Türkiye’deki yüksek benzin fiyatları, Japon belgesellerine konu oluyor. Ekonomi politikaları tutmayınca emir komuta ile ekonomiyi yönetmek isteyen bir zihniyet ile karşı karşıyayız” diye konuştu.
Türkiye’deki ekonomik gelişmelerden en büyük zararı vatandaşın gördüğünü belirten Vural, 17 Aralık operasyonları ile ilgili hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi. Yargıya müdahale edildiğini ileri süren Vural, operasyona katılan polislerin görevden alındığını savundu. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının sebebinin gündemi değiştirmek olduğunu öne süren Vural, “Başbakan ve bakanlar hakkında suç duyurusunu almayan bir ülkede hangi yargıdan bahsedilir. Bu saatten sonra hangi savcı yolsuzluk soruşturması açmaya cesaret edebilir. Tapelerde nelerin olduğunu görüyoruz” dedi.
Başbakan Erdoğan ve bakanlara yapılan dinlemelerin hukuksuz olmadığını, mahkeme kararı ile olduğunu öne süren Vural, “Vali yardımcısına bağlayacaklar adli kolluğu. Binali Yıldırım yolsuzluk haberlerini lüzumsuz işler olarak nitelemiş. Lüzumsuz işlerle uğraşan sensin. İnci Baba’ya bile rahmet okutturdunuz yahu” şeklinde konuştu.

SEKSENLERDEN ALINTI YAPTI
TRT’de yayınlanan Seksenler dizisinde kullanılan bir replikten örnek veren Vural, “Başbakan ve şürekâsının işi riv riv riv” dedi. Adli kolluğun doğrudan doğruya savcıya bağlı olması gerektiğini söyleyen Vural, bunun vali yardımcısına bağlanmasını eleştirdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile ilgili fezlekenin TBMM’den usule uygun olmadığı gerekçesi ile geri iade edilmesini de eleştiren Vural, “Bu müracaatı iade etmek yerine bunu Adalet Bakanlığı’na göndermek suretiyle bununla ilgili işleme talep etmesi doğru olurdu. Fezlekelerle pinpon topu gibi oynuyorlar” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dinlendiği iddialarının sorulması üzerine, “Madem dinlediklerini biliyor da 12 yıldır yan gelip yatmış mı? Dinleme ve izleme bizatihi hükümetin iradesi ile yapılmaktadır” diyen Vural, akademisyenlerle ilgili bir düzenleme yapıldığı sorusuna ise, “Herkes susacak kardeşim. ‘Susarsan kınarım, burada konuşursan tekme tokat girerim diyor” ifadeleriyle cevap verdi.
 

Milliyet, 31.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.