Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > ÖYM paketinde dinleme de var

ÖYM paketinde dinleme de var

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ile ilgili paketin içinde telefon dinlemelerine ve mal varlığına tedbir koymaya yeni sınırlar getirilmesi maddeleri olacak

 

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ile ilgili paketin detayları belli oldu. Paketten telefon dinlemeleriyle ilgili yeni düzenlemeler çıktı. Gerekçe ise dinlemeleri AB standartlarına kavuşturmak.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Meclis’e gelecek paketle ilgili ayrıntıları dün Meclis kulisinde gazetecilerle paylaştı. Paket sadece ÖYM’lerle değil telefon dinlemeleriyle ilgili düzenlemeleri içerecek.

Meclis Anayasa Komisyonu’nun gündeminde bulunan demokratikleşme paketine 15 madde eklenecek. Bu maddelerden en önemlileri telefon dinlemeleri ile ilgili olacak. Yeni düzenleme ile dinleme izninin sınırları yeniden çizilecek. Buna göre, sadece kimlik numarası ile dinleme yapılamayacak. Somut gerekçenin de dinleme talebiyle birlikte belirtilmesi gerekecek. Takma isim ile dinleme de yasak olacak. Dinleme kararını bir değil iki savcı birlikte verecek. Telefon dinlemesine takılan ikinci kişilerin konuşmaları delil sayılmayacak. Dinleme süreleri uzun olmayacak. 6 ay içinde sonuçlanacak. 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla dikkat çeken mal varlığına tedbir konulması işlemi de yeni düzenlemede unutulmadı. Buna göre, mal varlığına tedbir kararına sınırlama gelecek. Suçlanan kişinin tüm malına tedbir konulamayacak. Ancak isnat edilen suça konu oluşturan mala tedbir konulabilecek. Tedbir kararında sadece savcılık yetkili olmayacak, MASAK gibi kuruluşlar karar verecek ve savcılık uygulayacak.

Yeni pakette örgütlü suçlar da yeniden düzenlenecek. Üç kişinin bir araya gelmesi bundan böyle örgüt suçlaması için yeterli olmayacak. Daha güçlü doneler aranacak.

 

FİLİGRAN AYARI

Dosyalarda MİT, Emniyet, adli kolluk ve savcının filigran kullanması zorunlu olacak. Böylece dosyaların kim tarafından sızdırıldığı tespit edilebilecek.

Düzenlemelerin dikkat çekici bir bölümü de delillerle ilgili olacak. Bir soruşturmadaki deliller, bir başka soruşturmada delil olarak kullanılamayacak. Örneğin Ergenekon davasındaki bir delil Balyoz davasında da delil sayılamayacak.


“TOMBALA ÇEKER GİBİ DİNLİYOR”

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Hayalet dosyaları oluşturuluyor. IM numaralı ile dinleme izni alınıyor. Bunda bir suç bulamazsa başka izin alıyor. Tombala çeker gibi, suç bulana kadar dinliyor. Hepsini AB standartlarına çıkaracağız. Savcılara çetelerle mücadele için olağanüstü yetkiler verildi ama canının istediği gibi dinleme yaptılar” dedi.

PAKET HAFTAYA GÖRÜŞÜLECEK

TBMM Anayasa Alt Komisyonu’ndaki çalışmaları tamamlanan ve özel yetkili mahkemelere (ÖYM) ilişkin düzenlemelerin ekleneceği belirtilen “demokratikleşme paketi”nin, önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanması bekleniyor. Hükümetin, ÖYM’ye ilişkin çalışmaları hafta sonu tamamlaması planlanıyor. Son çalışmaların da Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılacak zirvede gözden geçirilerek, netleştirilecek.

Taraf, 31.01.2014

Telefon dinlemesi 6 ayı geçmeyecek
Hükümetin Özel Yetkili Mahkemeler’in kaldırılması için hazırladığı paketin ayrıntıları netleşti. Pakette telefon dinlemeleriyle ilgili de önemli değişiklikler yapıldı.

ANKARA - Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kaldırılmasını da kapsayan düzenlemeyle ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı. Konuyla ilgili ayrıntıları NTV muhabiri Özgür Akbaş aktardı.

Edinilen bilgilere göre; hükümetin üzerinde çalıştığı iki paketten biri, ÖYM’lerin kaldırılmasını öngörüyor.

15-17 maddeden oluşması beklenen pakette Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10’uncu maddesinin de kaldırılması da yer alıyor.

Hükümetin hazırladığı pakette, telefon dinlemeleriyle ilgili önemli değişiklikler de yapılıyor.

Buna göre; savcının telefon dinlemesi talebini çok açık bir gerekçeye dayandırması gerekiyor. Bu kararı da bir değil, iki savcı verecek.

Telefon dinlemesi yapılan zanlının karşısındaki kişinin konuşmaları arşivlenmeyecek.

Telefon dinleme süresinin çok uzun olmaması için çalışma yapılan pakette, dinlemelerin 6 ayda sonuçlandırılması istendi.

Öte yandan, hükümetin üzerinde çalıştığı diğer pakette ise jandarma ve adli kollukla ilgili düzenleme yer alacak.

Düzenlemelerle ilgili son noktayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan koyacak.

ntvmsnbc.com, 30.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.