Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > ‘İran ikinci evimiz’

‘İran ikinci evimiz’

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’ı ikinci evleri olarak gördüklerini söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin davetlisi olarak İran’daydı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dini Lider Ali Hamaney ile görüşen Erdoğan İran’ı ikinci evleri olarak gördüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Cihangiri ile Cumhurbaşkanlığı Sadabad Sarayı’nda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından mutabık kalınan konulardaki anlaşmaların imza törenine katıldı. İran ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğunu ifade eden Cihangiri, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için somut kararlar aldıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın, İshak Cihangiri ile görüşmesinde terörle mücadele konusunu da gündeme getirdiği belirtildi. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Erdoğan, iki ülkenin teröre karşı etkili bir işbirliği yapabileceklerini ve iki ülkenin terörle mücadele konusuna yaklaşımının benzer olduğunu kaydetti.

TERCÜME BİLMECESİ

Erdoğan ve Cihangiri’nin açıklamaları öncesinde Türkiye ve İran arasında ortak ticaret komitesi kurulmasına dair anlaşma imzalandı. İki anlaşma metni ise, Erdoğan ve Cihangiri’nin basın toplantısının sonrasına yetiştirildi. Toplantıda Cihangiri’nin sözlerinin Türkiye ile yeni bir doğalgaz anlaşması yapılacağı şeklinde tercüme edildiği görüldü. Bu duruma şaşıran Türkiye heyeti, imza töreni sürerken aralarında uzun süre konuyu müzakere etti. Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de bir araya geldi. Ruhani bu makama seçildikten sonra ilk kez Erdoğan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Ruhani Başbakan Erdoğan’ı kapıda karşıladı. Ruhani, Erdoğan ile çekilen fotoğraflarını Twitter hesabından yayınladı. Başbakan Erdoğan’ın dünkü ziyaretinde imzalanması planlanan fakat sonraya bırakılan en önemli anlaşma ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Erdoğan Ruhani’yle uzun süren görüşmesinde, iki ülke arasında yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiri imzalandı. Erdoğan, basın toplantısında, konseyin kurulması ile ilgili anlaşmanın, Ruhani’nin Ankara ziyaretinde imzalanmasını umduğunu söylemişti. Atılan imzaların ardından, konseyin ilk toplantısını Ruhani’nin Türkiye ziyareti sırasında yapması bekleniyor.

HAMANEY’LE DE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Ruhani’yle görüşmesinin ardından İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de bir araya geldi. Görüşmenin ardından Hamaney’in makamından yapılan açıklamada iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin hayata geçirilmesi ve ilişkilerin derinleştirilmesi için bu yakınlaşmanın ortak zemin hazırladığı ifade edildi.


SADIKİ’DEN SUÇLAMA

İRAN’IN Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Devrim Muhafızları Temsilcisi Abdullah Macı Sadıki, Başbakan Erdoğan’a Tahran ziyaretinden önce sert suçlamada bulundu. Sadıki, yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Suriye krizinde oynadığı rolü eleştirerek, “Türkiye Başbakanı, son zamanlara kadar Suriye krizinden daha çok İsrail’in kuklası gibi hareket ediyordu. Fakat son zamanlarda artık uyandığını görüyoruz” dedi. Türkiye’nin Suriye politikasının çökmesinden sonra Erdoğan’ın İran’la ilişkileri geliştirme arzusu gösterdiğini savunan Sadıki, “İran ve Türkiye ikili ilişkilerde yeni bir sezona giriyor” diye konuştu.

Taraf, 30.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.