Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > AKP’ye ilk ikaz içeriden geldi

AKP’ye ilk ikaz içeriden geldi

AKP’li Üstün, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun, Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak yeniden yargılama önerisine karşı uyardı: “Bu yolla darbe suçu cezasız kalır”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması yoluyla Ergenekon ve Balyoz sanıklarının yeniden yargılaması yönünde yaptığı öneriye itiraz geldi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AKP'li Ayhan Sefer Üstün, "Barolar Birliği Başkanı sıfırdan yargılamanın önünü açacak bir süreç ve af öneriyor. Bu yargılamada, yargılananların küçüğü büyüğü tahliye olur. Eğer bu önerisi kabul edilirse, darbe suçunun da cezasız kalma ihtimalini içeren bir süreçle karşı karşıya kalırız" dedi.

DEV-GENÇ DAVASINI ÖRNEK GÖSTERDİ

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Üstün, Ergenekon ve Balyoz davalarının yeniden görülmesine ilişkin tartışmaların devam ettiğini, hükümetin görüşünün netleşmediğini, çalışmanın sürdüğünü kaydetti. İnce ayar bir çalışma yapılabileceği gibi Yargıtay'ın mağdur olan kişilerin mağduriyetlerini giderebileceğini belirten Üstün, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun ise ne kadar etkin olduğunun tutuklu vekiller olayında görüldüğünü ifade etti.

Bu süreçler ortada dururken, Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) verilmiş kararları tümden ortadan kaldıracak, daha sonra sıfırdan yargılamanın önünü açacak bir süreç önerdiğini anlatan Üstün, şöyle konuştu: "Sıfırdan bir dava başlarsa bütün deliller, ifadeler, savunmalar yeniden yapılacak. Önümüzde 4-5 yıllık yargılama süreci olacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluk konusunda verdiği içtihat göz önüne aldığında bu yargılama sürecinde küçüğü büyüğü tahliye olur, tutuklu kimse kalmaz. Barolar Birliği hemen tahliyeyi öneren bir öneri sunuyor. Yargılama usulleriyle bir affı öneriyor. İçerisinde ciddi insan hakları ve demokrasiye karşı tehlikeyi içeren bir darbe suçunun da cezasız kalmayı içeren bir süreçle karşı karşı olduğumuzu ifade ediyorum. Eğer bu Barolar Birliği teklifi kabul edilirse."

Dev-Genç davasını örnek gösteren Ayhan Sefer Üstün, "Tahliye kaçınılmazdır. Davaların kaç yıl süreceğini siz tahmin edin. Anayasa Mahkemesi'nin son kararından sonra işin esasıyla da kimse artık ilgilenmez. Beraat ve mahkûmiyetin de bir önemi kalmaz" diye konuştu.

KCK'LILAR İÇİN İÇTİHAT OLUŞTU

Üstün, KCK tutuklularının Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurularının sözkonusu olduğunun anımsatılması üzerine ise "Anayasa Mahkemesi'nin kararı artık içtihat oldu. Mahkemeler bu durumu dikkate alacaktır. 3 yıl, 4 yıl, 5 yıl tutuklu kalmışsa bir zaman ayarlaması yapacaktır" diye konuştu.

Taraf, 07.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.