Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Londra ve Washington'a sürpriz elçiler

Londra ve Washington'a sürpriz elçiler
 
 
Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan yeni büyükeçiler kararnamesine göre, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne Tokyo Büyükelçiliği görevinde bulunan eski MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'ne ise MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç atanıyor.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, atamaları yapılan toplam 12  büyükelçiye yeni görevlerini tebliğ etti.
 
Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan yeni büyükelçiler kararnamesine  göre, eski MGK Genel Sekreteri ve Tokyo büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington'a  atanıyor. MİT Müsteşar Yardımcısı ve eski Tokyo Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç  ise Londra'ya atanacak. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Büyükelçi Bilgiç'e tebligatı  yaparken, ''Kurumunuza tekrar hoş geldiniz, hayırlı olsun'' dedi. 
 
Eski Musul Başkonsolosu ve Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ise  UNESCO Daimi Temsilciliği görevine getirildi. Bakan Davutoğlu, telefonda  Botsalı'nın kızları Derya ve Defne ile de konuştu. Eşi İnci Botsalı'ya 'Bugüne  kadar hep zor bölgelerde görev yaptınız artık daha rahat ama yine bizim için  önemli bir misyona gidiyorsunuz, hayırlı olsun'' dedi. 
 
Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç ise Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği  görevine getirildi. Bakan Davutoğlu, tebligat için aradığında Meriç'in Japon  asıllı Türk vatandaşı eşi Aylin Meriç ile görüştü. Davutoğlu, Aylin Meriç'e  ''Memleketinizi özlediniz mi'' diye sorarken Meriç de Japonya'yı özlediklerini  ancak gidemediklerini söyledi. Davutoğlu, bunun üzerine ''O zaman sizi  memleketinize gönderiyoruz. Eşiniz Tokyo Büyükelçimiz oluyor hayırlı olsun''  dedi. 
 
"Geldiğimde Boşnakça konuşmanı istiyorum" 
 
Davutoğlu'nun daha önce özel müşavirliğini yapan ve kritik dönemlerde  birlikte çalıştığı Prag Büyükelçisi Cihad Erginay, Bosna Hersek'e atanıyor.  Boşnak kökenli Erginay, Mavi Marmara saldırısı, Ermenistan ile protokollerin  imzalanması gibi kritik zamanlarda Davutoğlu'nun en yakınındaki isimlerdendi.  Bakan Davutoğlu, Erginay'a, ''Geldiğimde Boşnakça konuşmanı istiyorum'' dedi. 
 
Bunun yanı sıra, Mehmet Tuğrul Gücük, Bern'e (İsviçre); Hakkı Akil,  Paris'e (Fransa); Aydan Yamancan, Vilnius'a; (Litvanya); Ahmet Necati Bigalı,  Prag'a (Çek Cumhuriyeti); Esra Demir, Abidjan'a (Fildişi Sahili); Hikmet Renan  Şekeroğlu, Bamako'ya (Mali) ve Mehmet Bilir de Nuakşot'a (Moritanya) atandı. 
 
Büyükelçilere tebligatları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu telefonda  yaptı. Atama yapılan ülkelerden bu isimler için agreman istenecek. Agremanların  gelmesinin ardından kararnameler hazırlanarak atama işlemleri tamamlanmış olacak. 
 
Milliyet, 06.01.2014

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.