Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 138 böyle öldü

138 BÖYLE ÖLDÜ

Çiçek, yargı bağımsızlığının maddesi 138 için “öldü” derken, mahkeme kararına rağmen TIR’ı arayamayan Savcı, devlet hakkında suç duyurusunda bulundu

Adana TMK 10. Madde’yle Yetkili Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, Hatay - Reyhanlı- Kırıkhan yolunda kaçak silah taşıdığı ihbarıyla durdurulan TIR’ın aranmasına “Devlet sırrı” gerekçesiyle engel olan devlet yetkilileri ve istihbarat görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcı dilekçesinde, talimatla herkesin aracın yanından ayrıldığını, en son kendisi ile MİT’çilerin karşı karşıya kaldığını vurguladı.

TIR, 1 Ocak’ta mühimmat taşıdığı gerekçesiyle ihbar edilmişti.

 

MİT’LE KARŞI KARŞIYA

Savcı Şişman, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in, “MİT personelinin doğrudan Başbakanlığa bağlı çalıştıkları ve alıkonmalarının ceza gerektireceği” yönündeki yazısından sonra, bölgede bulunan görevlilerin geri çekildiğini; olay yerinde kendisi, koruma polisi, Kırıkhan Savcısı ve Kırıkhan Başsavcısı ile MİT mensuplarının kaldığını anlattı.

Savcı, şikâyet dilekçesinde ayrıca, “devlet sırrı” gerekçesiyle MİT tarafından aranmasına izin verilmeyen TIR’ın incelenmesi konusunda ısrarcı olduğunu, bunun üzerine İçişleri’nin devreye girdiğini ve aracın geçişine izin verilmesinin istendiğini belirtti. Şişman, TIR’ın aranması konusundaki ısrarlı taleplerine rağmen, bu isteğinin dikkate alınmadığını vurguladı. Savcı Şişman, tüm bu gelişmeler üzerine Hatay Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak durumu bildirdiğini, ancak oradan da bir sonuç alamadığını ifade etti.

“ARANMAMASI İÇİN SEFERBER OLDULAR”

Devlet kademelerinin TIR’ın aranmaması konusunda seferber olduğunun altını çizen Şişman, bölgedeki görevlilerin, “Görevi kötüye kullanmak, yargı kararının uygulanmasını engellemek, emre itaatsizlik, tehdit” suçlamalarından yargılanmasını istedi. Savcının şikâyetçi olduğu kişiler şöyle: Hatay Cumhuriyet Başsavcısı, Kırıkhan Başsavcısı, Hatay İl Jandarma Komutanı, emniyet yetkilileri, Hatay Valisi, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, MİT mensupları.


CHP’li vekillerden suç duyurusu

CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Mevlüt Dudu ve Hasan Akgöl, Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla durdurulan TIR’ı yargıya taşıyarak İçişleri Bakanı Efkan Ala, Vali Celalettin Lekesiz ile TIR’da görevli MİT mensupları hakkında Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Taraf, 04.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.