Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Eroğlu'ndan orman açıklaması

Eroğlu'ndan orman açıklaması
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İstanbullular endişe etmesinler, İstanbul'u biz susuz bırakmayız. İstanbul'a bizim sözümüz var. Gerek bakanlık olarak, gerek İSKİ olarak İstanbul'u susuz bırakmayacağız" dedi.

Eroğlu, Belgrad ormanlarındaki bentler ile tarihi su dağıtım sistemlerini denetleyerek, ilgililerden bilgi aldı.


Burada gazetecilere açıklama yapan Eroğlu, Belgrad ormanlarının dünyanın en korunan ve en eski ormanları olduğunu söyledi. Belgrad ormanları ile buradaki tarihi su dağıtım sistemlerini emanet olarak aldıklarını belirten Eroğlu, "Bu emaneti korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Çok büyük bir hassasiyet gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.


Osmanlı döneminde inşa edilen çok sayıda bent, kemer ve su yolunun yer aldığı alanların korunmasının önemini vurgulayan Eroğlu, tarihi eser oldukları için bu bentlerin restorasyonu konusunda çalışma başlatıldığını bildirdi.


Eroğlu, İstanbul'da su sorunu olmaması için gereken çalışmaların yapıldığını kaydederek, "İstanbullular endişe etmesinler, İstanbul'u biz susuz bırakmayız. İstanbul'a bizim sözümüz var. Gerek bakanlık olarak, gerek İSKİ olarak İstanbul'u susuz bırakmayacağız. İstanbul'da bu sene yağışlarda biraz azalma var. Yaklaşık yüzde 37 nispetinde barajlarımız dolu zaten" diye konuştu.


İstanbul'un suyunun biriktirileceği bir barajın inşasına yakında başlanacağı bilgisini veren Eroğlu, İstanbul'da kuraklıkta dahi en az iki ila üç yıl yetecek su biriktirileceğini söyledi.


Eroğlu, Melen Barajı'ndan da hali hazırda İstanbul'a su verildiğini dile getirerek, "Bir saat dahi İstanbul'da su kesintisine gönlümüz razı olamaz. Vatandaş endişe etmesin" dedi.

"Ağaçlandırma çalışmaları sürecek"

Bakan Eroğlu, İstanbul'un her noktasında ağaçlandırma çalışmalarının süreceğini, Asya ve Avrupa yakalarında şehir ormanı oluşturulacağını bildirdi.


İstanbul'u, "dünyanın incisi" olarak tanımlayan Eroğlu, yüzde 49'u ormanlık alan olan İstanbul'un bu açıdan zengin olduğunu ifade etti.


Tarihi eser niteliğindeki bentlerin dünyada bir benzeri olmadığını anlatan Eroğlu, "İstanbul'da aynı zamanda dünyanın en muhteşem su medeniyeti var" diye konuştu.


Eroğlu, İstanbul'daki su medeniyetini tanıtma çalışmaları yapılacağını, mayısta da İstanbul'da su forumu düzenleneceğini söyledi.


Dünyadaki önemli doğa ve kültür miraslarından olan Belgrad ormanları için UNESCO'ya da müracaat edileceğini kaydeden Eroğlu, "Belgrad ormanı muhafaza ormanıdır, kati surette burada madencilik faaliyetleri olamaz. Kimse heveslenmesin" ifadelerini kullandı.


Belgrad ormanını tanıtan ve anlatan yeni bir kitabı da basın mensuplarına gösteren Eroğlu, "Burası en iyi şekilde korunacak, gözümüz gibi koruyacağız. Bunun talimatını verdik, hiç kimse taş ocağı, kum ocağı için bize boşuna müracaat etmesin. Zaten muhafaza ormanı, buradan taş dahi aldırmayız" diye konuştu.


Bakan Eroğlu, açıklamasının ardından beraberindeki yetkililerle Belgrad ormanı ve buradaki bentlerde denetimlerde bulundu, yapılacak çalışmaları değerlendirdi.


Bu arada, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir de Belgrad ormanındaki bentler, kemerler ve su dağıtım sistemlerinin dünyanın en eski su sistemleri olduğunu söyledi.


Demir, tarihi değerlerin korunacağını, bentlerin restore edileceğini ve İstanbul'un hizmetine sunulacağını bildirdi.

 

 

Hürriyet, 05.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.