Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Ayakkabı kutularından çıkan paralar için konuştu: Bir hataydı!

Ayakkabı kutularından çıkan paralar için konuştu: Bir hataydı!

Dolmabahçe'deki toplantıda, 17 Aralık operasyonuyla gözlerin çevrildiği Halk Bankası da konuşuldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Halk Bankası Müdürü'nün o paraları evde bulundurması hataydı" dediği ifade edildi.

Başbakan Erdoğan gazetecilerle yaptığı toplantıda, 17 Aralık soruşturmasıyla gündeme gelen Halk Bankası'na ilişkin olarak yargı sonucunu beklemek gerektiğini söyledi.

Gazeteci Fikret Bila, Başbakan'ın, "Halk Bankası Müdürü'nün o paraları evinde bulundurmasının hata olduğunu söylediğini belirtti.

Halk Bankası'nın BDDK tarafından denetlendiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan'a, Ergenekon ve Balyoz davaları da soruldu.

Hükümetin yeniden yargılama için yeni formüller üzerinde çalıştığını söylediği ifade edilen Başbakan'ın, tashih-i karar ve iade-i mahkeme yolları arandığını açıkladığı belirtiliyor.

Sabah yazarı Mahmut Övür: Başbakan kararlı

Sabah yazarı Mahmut Övür, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, son günlerdeki gelişmelerle ilgili olarak gazeteci ve yazarlarla Dolmabahçe'deki Ofis'te yaptığı toplantının ardından, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Toplantıya katılan gazetecilerin kafalarındaki bütün soruları dile getirdiğini belirten Övür, 'Başbakan da bunlara kendi ölçüleri içinde cevap verdi. Benim gördüğüm şey şu: Başbakan kararlı. Ne ile kararlı? 17 Aralıkta Türkiye'ye kurulan tuzakla ilgili kararlıdır. Erdoğan, bunu hem reformlarla hem de yasal süreçte çabalarla atlatmaya çalışacağını, Türkiye'nin bunu başarabileceğini söyledi" diye konuştu.

"Bir operasyon beklentisi var mı?" sorusu üzerine Övür, "Hayır hayır öyle bir şey yok. Net bir cevap, operasyon olacak veya olmayacak gibi bir cevap vermedi. Söylediği şey şuydu; yasal prosedür içerisinde, yasaların elverdiği ölçüde, hatta diğer davaların yargılanmasıyla ilgili de bunu söyledi, her şey yasal prosedür içerisinde devam edecek" ifadelerini kullandı.

Zaman Yazar Ali Bulaç: Başbakan'a göre tır olayı 17 Aralık'ın devamı

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Aralık süreciyle ilgili bilgilendirici bir toplantı yaptığını ifade ederek, Erdoğan'ın sürecin nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, neyi amaçladığını anlattığını ve sorulara cevap verdiğini dile getirdi.

Erdoğan'ın, tır olayından önümüzdeki seçim dönemine kadar olabilecek muhtemel olaylardan söz ettiğini dile getiren Bulaç, "Kendilerinin aldığı tedbirleri anlattı. Güzel bir toplantı oldu, bilgilendirici oldu. Sorulara cevap verdi, yararlandım" dedi.

Bulaç, "Cemaat konusu gündeme geldi mi" sorusunu, "Evet cemaat konusu gündeme geldi. Yani o konuda da Başbakan fikirlerini, görüşlerini ifade etti. Tır olayı da tabi gündeme geldi. Bunların birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Sayın Başbakan. Tır olayının, 17 Aralık operasyonuyla bağlantılı olduğunu düşünüyor" diye yanıtladı.

Bu sırada bir gazetecinin, "Nasıl bir bağlantı varmış?" sorusu üzerine Bulaç, "Hükümete, kendisine karşı bir sürecin parçası olarak yorumluyor" dedi.

Ali Bulaç, "Siz neler sordunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Ben hükümete karşı yargıda ve emniyette yapılanma varsa hükümetin tedbir almasının hakkı olduğunu fakat camiaya veya cemaate karşı bir operasyon düzenlenecekse bunun onbinlerce insanı içine alabileceğini, 28 Şubat'ın tekrarı
olabileceğini, öğretmenden esnafına kadar birçok insanı mağdur edebileceğini söyledim. Sayın Başbakan 'Bu konuda biz çok dikkatliyiz, öyle bir şeye asla izin vermeyiz, mahal vermeyiz' dedi ama devletin içerisinde bir yapılanma varsa onları hukuk dahilinde kalmak suretiyle tasfiye etme konusunda da kararlı olduğunu söyledi."

 

cnnturk.com, 05.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.