Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Mustafa Balbay yemin etti

Mustafa Balbay yemin etti

Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra yerel mahkemenin hakkında tahliye kararı verdiği CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Meclis'te yemin etti.

Balbay’ın tahliye kararından sonra gözler halen hapisteki diğer vekillere çevrildi.Ergenekon davası kapsamında 4 yıl 277 gün tutuklu kaldıktan sonra dün akşam Sincan Cezaevi'nden tahliye edilen Mustafa Balbay milletvekili olarak bugün ilk kez Meclis’e gitti.
Önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Balbay daha sonra Meclis Genel Kurulu’na geçti.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Balbay'ı yemin etmek üzere kürsüye davet etti.
CHP’liler, Balbay’ın kürsüye gidişini ayakta alkışladı. Hükümet kanadından ise sadece Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın alkışlaması dikkat çekti.
Daha sonra Balbay yemin etti.
Meclis Başkanı Çiçek, Dünya İnsan Hakları Günü'nü anımsatarak, yeminin bu güne denk gelmesini anlamlı bulduğunu söyledi.
Çiçek, “İster milletvekili ister sade vatandaş olsun, uzun tutukluluk veya başka sebeplerle hak ihlallerine maruz kalmış olanların bir an önce haklarına ve özgürlüklerine kavuşmalarını temenni ediyorum" dedi.
Anayasa Mahkemesi geçen hafta, 34 yıl 8 ay hapse mahkûm olan ve 4 yıl 9 aydır tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın "seçilme haklarının ihlal edildiğine ve tutukluluğunun makul süreyi aştığına" oy birliğiyle hükmetmişti.
Anayasa Mahkemesi, Mustafa Balbay'la ilgili kararına gerekçe olarak siyasi haklarını kullanamamasını göstermişti.
Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında 13. Ağır Ceza Mahkemesi Balbay'ın serbest bırakılmasına karar vermişti.

Gözler BDP’li vekillerde
Balbay’ın yemin etmesi sonrası kürsüye gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Balbay’ın özgürlüğe kavuşmasından mutlu olduklarını belirterek, “Aynısını BDP'li altı milletvekili arkadaşımız için de istiyorum” dedi.
Balbay’ın tahliyesi sonrasında Diyarbakır Barosu, BDP'li milletvekilinin tahliyesi için Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.
Her iki mahkeme de tahliye talepleri karşısında savcılıktan görüşünü istedi.
Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre KCK davasından tutuklu olarak yargılanan BDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan için savcı tahliye istedi. ANF’nin haberinde tutuklu diğer vekiller için de işlemlerin devam ettiği belirtildi.
Savcılığın görüşünün ardından, iki mahkemenin tutuklu vekillerin durumunu karara bağlaması bekleniyor.
Öte yandan MHP yönetimi de Balbay kararının MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan için de "emsal" olması gerektiği görüşünü dile getiriyor.
 

BBCTurkish.com, 10.12.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.