Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Paralel devlet yapıyor

Paralel devlet yapıyor

Öcalan, Yüksekova’da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda “paralel devlet” parmağı olduğunu söyledi. PKK lideri, İmralı görüşmeleri için yasal zemin istedi

Abdullah Öcalan ile Cumartesi günü İmralı’da görüşen heyette yer alan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, PKK liderinin görüşmelerin yasal zemine oturtulması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtti. Buldan, Öcalan’ın şu sözlerini Fırat Ajans muhabirine aktardı: “Burada yaptığımız toplantı bile korsan bir yöntemde yapılıyor; çünkü ne kadrosu, ne belgesi var. Bu toplantıların kadro, belge ve yasasının olması gerekiyor. Bu, müzakerenin olmazsa olmazı. Şimdi siz de, biz de, heyet de suç işliyoruz. Yasal zemine oturtulması gerekiyor. Yasal zeminin acilen yapılması gerekiyor.”

“PROVOKASYON KOKUYOR”

HDP’li Sırrı Süreyya Önder ve BDP’li İdris Baluken ile birlikte Öcalan’ı ziyaret eden Buldan, sağlıklı ve moralli gördükleri PKK lideri ile son bir ayda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdiklerini, Kandil ve hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler hakkında konuştuklarını bildirdi.

Hakkâri Yüksekova’da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar da görüşmede gündeme geldi. Öcalan’ın yaşananlar için “provokasyon kokuyor” dediğini belirten Buldan, şöyle devam etti: “Öncelikle Yüksekova’daki katliamı değerlendirdi. İki insanın katledilmesinden dolayı üzüntüsünü paylaştı ve ailelerine, Gever halkına ve Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Sonra olayı yorumlayarak, ‘Katliam tamamen provokatörlük kokuyor; dolayısıyla içinde paralel devlet, onun parmağı var. Bu tür süreçlerde böyle oyunlar, katliamlar yaşanabilir’ dedi. Her barış sürecinde bu tür olaylar yaşandığını, bunun karşısında bir duyarlılığın, dikkatin hâkim kılınması gerektiğini belirtti. ‘Büyükşehirlerde de bu tür provokasyonlar olabilir’ dedi ve bizleri, halkı uyardı; dikkatli olmamız gerektiğini söyledi.”

“KENDİNİZİ KORUYUN”

Buldan, Öcalan’ın halka “Hem kendisini korumayı hem de dikkatli olmayı” önerdiğini şu sözlerle açıkladı: “Sayın Öcalan barış sürecinde herkesin zihniyetinde aslında bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kırsalda askergerillanın silah bıraktığını ama şehir içinde polisin halen silah kullandığını; sivil halkın üzerine ateş açtığını ve bunun olmaması gerektiğini söyledi. ‘Halkın da bu konuda dikkatli olması gerekir’ dedi. Paralel devletin bu süreçte sahnede olduğunu, süreci bozmak için kol gezdiğini, böylesi bir ortam gelişmesini beklediğini söyledi. Halkın kendini korumasını ve provokasyonlara dikkat etmesini istedi.”

Taraf, 10.12.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.