Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Üniversitede sınırsız af yok

Erdoğan: Üniversitede sınırsız af yok

Başbakan Erdoğan, Edirne'de yaptığı konuşmada "Üniversitede sınırsız af diye bir şey yok. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek. Sınırsız af verdiklerimiz üniversiteleri terör alanına çevirdiler" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trakya ziyaretinin üçüncü gününde Edirne'de konuştu.

Toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"11 yıldır herkes fikrini özgürce beyan ediyor. Bölündük mü? Parçalandık mı? Fikrine güvenen fikir özgürlüğünden korkmaz. Türkiye bölünmüyor, parçalanmıyor. Tam tersine Türkiye güçleniyor, büyüyor, kardeşliğini daha da pekiştiriyor. Türkiye şimdi normalleşiyor.

Korkmuyoruz, korkmayacağız. Millet olarak vatandaş olarak korkmayacağız. Ecdadımız gibi cesur olacağız. Bizi korkutanlara, tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz. Asla geri adım atmayacağız.

Türkiye büyüyor, gelişiyor. Türkiye gündem belirleyen bir ülkedir. Hükümeti artık sadece siz göreve getirir, siz görevden alırsınız.

Her seçim öncesinde Türkiye'de uygulanmak istenen kirli senaryolar bugünlerde yeniden devreye girmeye başladı. Allah'a hamd olsun miletim 7 seçimde de bunlara prim vermedi. Bundan sonra da vermeyecek. Eğer onların bir tuzağı varsa hiç merak etmesinler milletin de bir tuzağı var. Eğer onların bir hesabı varsa hiç merak etmesinler Allah'ın da bir hesabı var. Kirli ittifaklar, milletin hesabı karşısında darmadağın olacak.

Üniversitede sınırsız af diye bir şey yok. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek. Sınırsız af verdiklerimiz üniversiteleri terör alanına çevirdiler. Üniversitelerde terör eylemlerine karışmış olanlar aflardan faydalanarak okullarımızı berbat duruma getirdi. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz"

'KİMSENİN OPERASYON YAPMA YETKİSİ YOK'
Başbakan Erdoğan, Edirne Valiliği tarafından onuruna verilen kahvaltıda yaptığı konuşmada da, "Bayrak 76 milyonun ortak bayrağı. Bu ülkede ikinci bir bayrağın tasavvuru düşünülemez. Bizim bayrağımızın rengi belli. Şehidimizin kanı. Hilalimizin manası belli. Bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, şehidimizin sembolü. Şairin o güzel ifadesiyle, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır'. Vatan, 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 76 milyonundur. Burada kimsenin herhangi bir operasyon yapma yetkisi hakkı yoktur. İşte burada bizler Hükümet olarak, tüm enstrümanlarımızı kullanarak buna asla fırsat vermeyiz. Bu bize ecdadımızdan böyle devredildi. Bu devredilen toprakları aynen korumak durumundayız. Bedeli ne olursa olsun. Efendim şehitler geliyor. Tabii gelecek, şahadet bir makamdır. Niçin? İşte bunlar için. Buna fırsat verdiğimiz anda milletimizin bize vermiş olduğu yüzde 50'lik oy, o zaman değerini kaybeder, görevimizi yapmamış oluruz. Hiçbir dönemde, hiçbir zaman şehidine bizler kadar sahip çıkan iktidar olmamıştır, bu ülkede" dedi.

ntvmsnbc.com, 08.12.2013

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Edirne’de katıldığı toplu açılış töreninde üniversitelilerle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, ‘Üniversitelilere sınırsız af diye bir şey tanımıyoruz. Çünkü bu öğrenciler üniversiteleri terör alanına çevirdiler. Hazırlığımızı yapıyoruz, 6-7 yıl içinde bitirdin bitirdin. Bitiremedin güle güle’ dedi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

'ENVER GİRECEĞİNE BULGAR GİRSİN' DİYORLARDI

Her seçim öncesinde oluşturulmak istenen kirli senaryolar tekrar oynanmak isteniyor. Bütün kirli ilişkiler, nankörlükler vefasızlıklar bugüne kadar hep sandıktan döndü. 30 Mart’ta da sandıktan dönecek. Milletin meclisine bugüne kadar kimse diz çöktüremedi bundan sonra da çöktüremeyecek.100 yıl önce Osmanlı ordusu Edirne’yi almak için bazıları ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin” diyorlardı. 100 yıl önce bu densizliği yapanlar bugün de bunları yapıyorlar.

'CHP ZİHNİYETİ CAMİLERİ YIKTI'
Türkiye küçük olsun ama bizim idaremizde olsun diyorlar. Bunlar bizim şu güzelim tarihi eserlerimizi yıkanlar değil mi. Bu CHP zihniyeti camilerimizi yıkan değil mi? Tüm Trakya bölgesinden rica ediyorum iftiralara kulak asmayın. Belediye Başkanıyken İstanbul’da hiç kimsenin yaşam tarzına en dokunduk ne de buna izin verdik. 11 yıl boyunca hükümette yasaklayan kısıtlayan değil yaşam tarzlarını garanti altına lan bir çizgiyi biz izledik. Kimsenin yaşam tarzına karışmayız karışılmasına da izin vermeyiz. Başkasının özgürlük sınırına müdahale ederseniz, bu müdahale etmektir. İşte buna müsaade edemeyiz.

'BAK KARDEŞİM BİTİRDİN BİTİRDİN...'
Kardeşim, kardeşim, bak kardeşim. Biz üniversitelerde defaatle af ilan ettik. Ama bu aflarda yolsuzluklar var. Şu anda sınırsız af diye bir şey tanımıyoruz. Çünkü bu öğrenciler üniversiteleri terör alanına çevirdiler. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek, bitirmeyen kusura bakmasın. Artık diyor ki 'ben nasıl olsa üniversite öğrencisiyim.' Kardeşim 6 yılda bitireceksen bitir, 7-8-9 yıl sınırsız böyle bir şey olur mu?

'BİTİREMEZSEN GÜLE GÜLE'
Şunu iyi bilmemiz lazım. Öğrenci terör alanına çeviren değildir. Öğrenci öğrenciliğini bilecek. Okuyacak okulunu bitirecek. Onun için de artık hedef koyuyoruz. 6-7 yıl bitirdin, bitirdin. Bitiremediğin takdirde artık güle güle. Bir çok terör eylemlerine karışmış olanlar bu tür aflardan istifade etmek suretiyle, okullarımızı çok zor berbat duruma getirdiler. İstiyoruz ki bu ülkenin gençliği, bilgisayarına kitabına kilitlensin ve diğer ülkelerle yarışır hale gelsin. Bu adımları atarken harç dediler, harcı kaldırdık. Üniversitelerde harç alınmıyor.

HÜKÜMET 2 YIL ÖNCE ÜNİVERSİTEDEN ATILMAYI KALDIRMIŞTI
2011'de kabul edilen Torba Yasa kapsamında, öngörülen sürede bitirememe nedeniyle üniversiteden atılma kaldırılmıştı. Üniversite öğrencilerinin bu uygulamadan yararlanabilmek için süre aşımının uzunluğuna bağlı olarak katlanarak hesaplanacak katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Bu oran yüzde 300 fazlasına kadar ulaşabiliyor.

 

Hürriyet, 08.12.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.