Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > "Erdoğan Ahmet Kaya'yı istismar etti"

"Erdoğan Ahmet Kaya'yı istismar etti"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Erdoğan, Kaya'yı istismar etti. Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi'' dedi.

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen temel unsurlardan birinin sanat olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, diktatörlerin egemen olduğu toplumlarda sanatçıların bedel ödediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı olaylarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın olaylara destek veren özel tiyatroların ödeneklerini kestiğini iddia ederek, "Benim verdiğim vergiyi sen nasıl kesebilirsin. O tiyatrolara destek verilmesi lazım. Tiyatrolara yardım yapılacak, devletin yardımı. 1980'li yıllardan bu yana hiçbir ayrım yapılmıyor. Ama 'sen beni eleştirirsen, ben keserim'. Yandaş sanat oluşturulmaya çalışılıyor. Tehlikeli olan budur. Yandaş sanat olmaz. Kendisini iktidarın emrine veren sanatçı olmaz. Onlara da sanatçı denmez" diye konuştu.

"Kendini evinin kralı zannedebilirsin ama ülkenin kralı değilsin"

Konuşmasında, dershanelere ilişkin tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, dershanelerin eğitim sistemi içinde bir sebep değil, sonuç olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Oturmuş karar vermiş beyefendi; 'dershaneler kapanacak'. Kimsin sen? Sen kendini evinin kralı zannedebilirsin ama ülkenin kralı değilsin. Bu ülke sahipsiz değil. Sen kimsin de oturup böyle bir karar veriyorsun? Önce oturup adam gibi düşüneceksin; neden bu dershaneler var? 4 binin üzerinde dershane var. 50 bin öğretmen çalışıyor, diğer çalışanlarla birlikte 100 bin. Oturuyorsun masa başına 'ben bunları kapatacağım' diyorsun. Kimsin sen? Nereden alıyorsun bu yetkiyi? Dershaneleri kapatacaksan önce adam gibi otur, pedagogları çağır, eğitim sistemini adam gibi masaya yatır. Bu dershanelere neden bu öğrenciler mecbur kalıyorlar? Bu eğitim sisteminin aksayan yönleri ne? Otur bunları bir tartış, konuş bakalım. Çağdaş insan, düşünen insan, toplumda ayrıştırma yaratmayan insan önce bunları düşünür. Dershaneler bir sonuçtur, başlangıç değil ki."

Eğitim sisteminin büyük bir trajedi yaşadığını, 300 bin öğretmenin atama beklediğini belirten Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacının ise 140 bin olduğunu söyledi. Büyük kentlerde matematik, Türkçe gibi temel derslerin öğretmeni bulunmayan okullar olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, "Bu çocuklar dershaneye gitmeyip de ne yapsınlar?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Ahmet Kaya'nın, bir sanatçı, devrimci ve müzisyen olduğunu, mağrurun, zalimin yanında değil, zulme uğrayanların yanında yer aldığını söyledi. Ahmet Kaya'nın, haksızlığa, hukuksuzluğa direndiğini, mücadele ettiğini, mücadelesinden asla vazgeçmediğini belirten Kılıçdaroğlu, Kaya'yı saygın, sanatçı kılanın da bu duruşu olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, Kaya'nın, "Ben devrimciyim, benim kimliğim var, halktan yanayım, halkın çıkarlarını savunurum" dediğini ifade ederek, "Çünkü o biliyordu ki iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu, diktatörlerin temel özelliğinin, dini, etnik kimliği, sanatçıları, her şeyi istismar etmesi olduğunu, kendi çıkarları uğruna her şeyi feda edeceklerini söyledi.

"Ahmet Kaya yaşasaydı, hapisteydi"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ahmet Kaya'yı da istismar ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyarbakır'da, 'Ahmet Kaya, bugün yaşasaydı, o da bugün aramızda olurdu' diyor. Ahmet Kaya yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi. Neden Gezi eylemcilerinin yanında olurdu: Gezi eylemlerinde, Taksim protestolarında 7 bin 478 yurttaşımız polis şiddetiyle yaralandı, 91 kişi kafa travmasına uğradı, binlerce genç insan işkence gördü, görmeye devam ediyor, gencecik çocuklarımızdan 10'u aşkını gözünü yitirdi, bir kişinin dalağı alındı, 7 gencimiz hayatının baharında öldürüldü. Ahmet gibi duyarlı bir sanatçı, böyle bir olay karşısında Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler düzebilir miydi, böyle bir şey yapabilir miydi? Ahmet Kaya'yı istismar etme. Ahmet Kaya yaşasaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu, sen de onun karşısında olurdun. Ahmet Kaya, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz için türküler, ağıtlar yakardı. O bu toprakların insanıydı, mazlumun yanında, zalimin karşısındaydı. Sen Ahmet Kaya'yı tanımıyorsun, türkülerini bile dinlememişsin. Ahmet Kaya kimdir onu bile bilmiyorsun, çünkü sen içinden geldiği gibi konuşamıyorsun, cama yazıyorlar, oradan okuyorsun. Camdan adam olmaz. Ahmet Kaya, 12 Eylül zulmüne uğrayan, hapislerde çürüyen pek çok insan için türküler yazdı, söyledi, ağıtlar yaktı. Onları hepimiz dinledik. Ahmet Kaya'yı sen nasıl ağzına alabilirsin, bir diktatör Ahmet Kaya'yı nasıl ağzına alabilir? Senin özel yetkili mahkemelerin Ahmet Kaya'nın dışarıya gitmesine yol açtı. Sen şimdi özel yetkili mahkemeleri savunmuyor musun? Ahmet Kaya'nın bir türküsü var: Haydi sen işine git/ Herkes kendi işine/ -Sokaklarımda, Taksim, Uludere'de- zulüm var lo/ Düşemem zalimin, -Tayip'in- peşine lo. Diye seslenirdi Ahmet Kaya."

"Sanatçı, zalimin yanında yer alan değildir"

Kılıçdaroğlu, hiçbir sanatçının sürgüne gönderilmesini istemediklerini, toplumun, bunun acısını çok çektiğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, kanser hastasıyken yurt dışına tedavi olmaya gitmek isteyen Ruhi Su'ya, Kenan Evren ve arkadaşlarının pasaport vermediğini anımsattı. Şivan Perwer'in önemli bir sanatçı olduğunu, Halepçe vahşetini en güzel okuyanlardan biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Kürtçe'yi bilmesek bile o türküyü dinlediğimizde tüylerimiz diken diken olur, orada bir insanlık dramının anlatıldığını biliriz" dedi.

Perwer'e Uludere eleştirisi

Kılıçdaroğlu, Perwer'in, Halepçe ağıtında "İmdat imdat, yine bize fermandır. Yukarıdan jetlerin gümbürtüleri, homurtu sesleri geliyor. Her yeri taş, ateş, duman, sis içinde bırakıyor. Aşağıdan ise çocukların çığlıkları, anne, babalarının imdatlarının sesi geliyor" dediğini anımsattı.

Kılıçdaroğlu, Perwer'e, "Diyarbakır'a gittin, sahneye çıktın. Roboski'de, yani Uludere'de öldürülen 34 yurttaşımızın hesabı verilmeden, hesabı sorulmadan hangi yüzle Erdoğan'a övgüler düzüyorsun?" diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Dışarıda oturacaksın, Uludere'de öldürülen yurttaşlara üzüldüğünü söyleyeceksin, failleri meydanda, talimatı veren Erdoğan, sen ona övgüler düzeceksin. Sen sanatçısın, sesine, sanatına saygı duyarız ama sanatçı zalimin yanında yer alan kişi değil, zalimin karşısındadır. Ahmet Kaya gibi. Otur Ahmet Kaya'nın gösterdiği yürekliliği göster. Şivan Perwer de unutmasın, çıktığı sahnede bir sanatçı kimliğini geride bıraktı. AKP'nin seçim propagandası afişine malzeme oldu. Bir sanatçı o duruma asla düşmemeli" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, barışın bütün yurt sathında olması gerektiğini söyledi. A ilinde barış, B ilinde kavga olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'da barıştan söz ediyor. Aslında sevinmedim değil. Çünkü acaba yeni bir cezaevi açılışından mı söz edecek dedim. Barıştan söz ettiğine göre önemli bir aşama katetmiş" diye konuştu.

"Duvarı dublörün mü örüyor?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da, "Şam'ın ağıtı bizim ağıtımız, Kamışlı'nın derdi bizim derdimiz" dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Peki kardeşim Kamışlı'nın derdi senin derdinse, Nusaybin'deki duvarı senin dublörün mü örüyor? Suriye'ye eline silah verip gönderdiği adamlar kimin adamları, git orada kardeşini öldür dediğin adamlar kimin adamları? Orada yakılan ağıtların sorumlusu sensin. Şunu söylese anlarım: Şam'da dökülen her kanın sorumlusu benim, orada kullanılan her silahı da ben temin ettim. Doğrudur söylediğin o zaman" diye konuştu.

"Barzani'nin başındaki konfetileri ayıklama"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, bir dönem Mesud Barzani'yi, kuzey Irak'ta PKK'nın hamisi olmakla suçladığını, 2007'de bir televizyon programında, "Bizim muhatabımız oradaki Kürt liderler değildir. Irak'ın merkezi hükümetidir. Ben merkezi hükümetin cumhurbaşkanıyla da başbakanı ile de görüştüm. Ama bunun dışındaki bir kabile reisiyle ben görüşmem" dediğini söyledi. Daha dün, kabile reisi dediği kişinin Diyarbakır'a geldiğini ve Erdoğan'ın da koşa koşa ayağına gittiğini savunan Kılıçdaroğlu, hangi Erdoğan'a inanacakları sorusunu yöneltti. "Bedende iki ruhu taşıyan bir kişi, başbakanlık koltuğuna oturabilir mi?" diye soran Kılıçdaroğlu, Irak'ın da Barzani'nin de değişmediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın değiştiğini ileri sürerek, "Öyle bir değişime uğradı ki adeta Barzani'nin başındaki konfetileri ayıklama görevini üstlendi. Kimsin sen, neden bu ülkeyi bu hale getiriyorsun? Dil sürçmesi değil, kafasının arkasındaki bir düşünce. Ahmet Kaya'nın 'hoşçakal gözüm'ünü, 'hoşçakal çözüm' diye okuyor. Kafasının arkasında bu. Erdoğan budur" görüşünü savundu.

"Kadının sesi, meydana toplananların sesinden daha güçlü"

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da toplantı yapıldığını, gözyaşları akıtıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, orada bir annenin, oğlu Medeni Yıldırım'ın katilinin bulunmasını istediğini, "Erdoğan, senin vicdanın yok mu, oğlumun katillerini neden bulmuyorsun?" dediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, bu kadının
sesinin, o meydanda toplanan binlerin sesinden daha güçlü olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

"Çünkü o kadının yüreği yanıyor. Oğlunun katillerinin bulunmasını istiyor. Öbür tarafta ise bir şov yapılıyor. Bir yerel seçim şovu, her şey istismar edilerek yapılıyor. Diyarbakırlıların bu gerçeği görmesi lazım. Bir annenin çığlığı sizin vicdanınızı kanatmalı. Binlerce Diyarbakırlı bu tabloyu görmüyor, Erdoğan'ı alkışlıyor. Bu benim içime sinmiyor. Bir annenin feryadı, bir annenin talebi onbinlerden daha güçlüdür. Diyarbakır'da o miting yapılıyor, şovlar yapılıyor, sanatçılar çıkarılmış Erdoğan'a övgüler düzüyor. Türkü söyleniyor, koro halinde ağlıyorlar, ağlamaktan sorumlu bakan da var, hep beraber ağlıyor. Herhalde Ali İsmail Korkmaz için, Medeni Yıldırım için ağlamıyorlar. Aynı sıralarda İstanbul'da gösteri var. Berkin Elvan, 14 yaşında bir çocuk. Ekmek almaya gidiyor, polisin biber gazıyla yaralanıyor, uzun süredir komada. Anne, aile acılı. Sorumluların bulunması için gösteri yapılıyor. Polis şiddeti uygulanıyor, bir göstericinin ayağı kırılıyor. Diyarbakır'da herhalde bunun için ağlamıyorlar. Barış diyorlar, hangi barıştan söz ediyorsun?"

"Diyarbakır ile telafi etmeye çalışıyorlar"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, barış isteniliyorsa önce Suriye politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'daki tablonun, yanlış Suriye politikasının ortaya koyduğu bir tablo olduğunu öne sürerek, şunları kaydetti:

"Suriye'de tökezlediler, ortaya çıkan tabloyu, Diyarbakır ile telafi etmeye çalışıyorlar. Barıştan mı söz ediyorsunuz, gelin özel yetkili mahkemeleri kaldıralım. Oturuyorsunuz saf saf, poşiler de takmışsınız, barıştan söz ediyorsunuz. Cihan Kırmızıgül poşi taktı diye 11 yıl hapis cezası verildi. Şivan Perver'e sormak istiyorum, Cihan Kırmızıgül 11 yıl mahkum oldu, sen Erdoğan'a nasıl övgüler düzüyorsun, sen bu gerçekleri görmüyor musun, hangi sanat adına bunları yapıyorsun? Barış istiyorsan, önce faili meçhul cinayetleri aydınlatacaksın. Toplantı ve gösteri hakkını genişletelim, gel. Barışı isteyen birisi toplumu bölmez. Şu Alevi, şu Sunni, şu Türk, şu meşru, şu gayrimeşru. Bir başbakanın ağzına yakışır mı? Toplumu bütünleştirmek varken ayrıştırıyorsunuz. Sonra kalkıp Diyarbakır'da barıştan söz ediyorsunuz. Ne için, yerel seçimlere ön hazırlık için. Barıştan söz ediyorsan, siyasal partiler kanununu değiştirelim, lider sultasına son verelim, sen de rahat ol. 12 Eylül yasalarının arkasına sığınandan barış sözü çıktığında buna inanacak mıyız? Yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Barış istiyorsan, valin millete küfretmeyecek, sen de etmeyeceksin. O lafın arkasında hiçbir Adanalı kalmamalı. Valinin lafı olmanın ötesine geçti, Erdoğan'ın lafıdır. Barış isteyeceksin, muhalefeti düşman gibi göreceksin. Bülent Arınç'a 'düşmanları sevindirme' diyor. Vatandaş ne zamandan beri düşman oldu. Bu adam barıştan söz ediyor. Allah akıl fikir versin."

"Neresi tesis?"

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, Diyarbakır'da 1318 tesisin açılışını yaptığını söylediğini belirterek, bu kadar tesis açılmışsa, Diyarbakır'ın artık doğunun Paris'i olduğunu düşündüğünü kaydetti. TDK sözlüğünün tesisi, "bir şeyi inşa etmek, yapmak, kurmak, temelini atmak" şeklinde tanımladığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Yol kenarlarında sanat yapıları var, ağaç dikersiniz, sanat yapısı olarak tanımlanıyor. Açtığı tesislerden 14'ü böyle. Asfalt yaptıklarını söylüyor, asfalt ne zamandan beri tesis? Tesis diye eski binalar onarılıyor, yeni tesis diye listelere konulmuş. Arazi toplulaştırma çalışmaları, bunlar idari işlem, neresi tesis? Destek programları var, her biri tesis olarak geçmiş" diye sözlerini tamamladı.

 

cnnturk.com, 19.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.