Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Seçim malzemeleri İhale Yasası dışına çıkarıldı

Seçim malzemeleri İhale Yasası dışına çıkarıldı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, seçim malzemeleri alımının Kamu İhale Yasası dışına çıkarılmasını öneren yasa teklifi görüşülerek kabul edildi.
 

Seçimlerde doğrudan alım yapılmasına ilişkin 'Kamu İhale Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ile bundan böyle bütün seçimlerde, filigranlı oy pusulası ve zarf alımında, ihale komisyonu kurma zorunluluğu olmaksızın doğrudan temin yoluyla yapılabilecek.

Teklif kabul edilmeden önce, doğrudan alım sadece, seçim takviminin sıkışık olduğu, tarihi önceden belli olmayan erken seçim, ara seçim ve anayasa değişikliğinin halk oylamasına sunulması gibi seçimleri kapsıyordu. Yerel seçimlere 4 ay, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ise 9 ay var. Genel seçimler de 2015 yılında yapılacak.

AK Parti tarafından verilen teklifle Kamu İhalesi Kanunu'nun (KİK) 22. Maddesi'nin birinci fıkrasında yapılan değişiklik şöyle: "Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi, anayasa değişikliğine ilişkin kanunların halkoyuna sunulması, milletvekili genel ve ara seçimleri, mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri genel ve ara seçimi dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu'nun ihtiyacı için yapılacak filigranlı oy pusulası kâğıdı ile filigranlı oy pusulası kâğıdı alımı, oy pusulası basımı, oy zarfı yapımı hizmetleri ile bu seçimlere yönelik her türlü seçim malzemelerinin alımı ve yurt dışı seçim harcamaları, il seçim kurulu başkanlıkları tarafından alınacak oy pusulası basım hizmet alımı." Yani bu maddeye göre alımlarda, ihale komisyonu kurma zorunluluğu olmaksızın, ihale yetkilisince görevlendirilecek kişi veya kişiler tarafından piyasada fiyat araştırması yapılarak ihtiyaçlar temin edilecek."

Kanun maddesinin eski hali ise şu şekildeydi: "Seçim dönemi bitmeden önce seçimlerin yenilenmesine veya ara seçime ya da anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasına karar verilen hâllerde; Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak filigranlı oy pusulası kâğıdı ve filigranlı oy zarfı kâğıdı alımı ile oy pusulası basım hizmeti alımı, mahalli seçimlerde ise İl Seçim Kurulu başkanlıkları tarafından alınacak oy pusulası basım hizmeti alımı."

Zaman, 19.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.