Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Anayasa Komisyonu'nun hukuki varlığı sona erdi'

'Anayasa Komisyonu'nun hukuki varlığı sona erdi'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Mustafa Şentop, Uzlaşma Komisyonu'nu kuranın bu çalışma usulleri denilen metin olmadığını belirterek, "Bu komisyonun sona ermesini iç tüzükle belirleyemeyiz. Kuran siyasi iradedir. Meclis Başkanı çekildikten sonra hukuki varlığı sona ermiştir.

Mecliste bir basın toplantısı düzenleyen Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonuyla ilgili partisinin görüşlerini açıkladı. Bugün itibariyle çalışmalara başlayalı tam 25 ay olduğunu dile getiren Şentop, süreci kısaca anlattı. Bugün itibariyle 60 madde üzerinde mutabakat varolduğunu hatırlatan Şentop, ancak bir madde daha ilave edecek bir mutabakat sağlanamadığını söyledi. 112 maddenin müzakere edildiğini ancak uzlaşma sağlanamadığını anlatan Şentop, takvimin nasıl olacağının zaman zaman komisyonda görüşüldüğünü ifade etti.

 

"Ne olacak bu komisyonun hali" diye görüşüldüğünü belirten Şentop, 18 Kasım'da yapılan görüşmede Meclis Başkanının başkanlıktan çekildiğini açıkladığını aktardı. Parti liderlerine görüş ve değerlendirmelerini bildireceğini ifade ettiğini anlatan Şentop, bugün itibariyle tablonun değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Önermelerinin 104 madde olduğunu belirten Şentop, komisyonun hedefinin yeni Anayasa yapmak olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği seçim olsa da devam edileceğinin söylendiğini dile getiren Şentop, aslında bu komisyonun bir Anayasa yapmayacağının ikrar edildiğini söyledi. Komisyonun tutanaklarının daha sonra da paylaşılacağını ifade eden Şentop, bu komisyondan bulunan arkadaşlarının hiçbirinin yeni bir anayasa yapılacağına inanmadığını vurguladı.

Tamamen nafile toplantılar yapıldığını, neticesi olmayan toplantılar yapıldığını anlatan Şentop, komisyonun Meclis Başkanlığında kurulduğunun altını çizdi. Meclis Başkanının başkanlıktan çekilmesi halinde böyle bir komisyonun artık olamayacağını belirten Şentop, başkanın çekilmesiyle birlikte komisyonun hukuken varlığını sona erdirdiğini açıkladı.

Yeni bir kuruluş iradesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Şentop, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun kalmadığını, bu sebeple bugün toplantıya gitmediklerini söyledi. Dün yapılan toplantıda yeniden toplanma konusunda bir karar alınmadığına dikkat çeken Şentop, bugün veya başka gün toplantı yapmanın imkanı bulunmadığını vurguladı.

Uzlaşma Komisyonunun çalışma protokolüne de değinen Şentop, "Bu komisyonu kuran, bu çalışma usulleri dediğimiz metin değildir. Bu komisyonun sona ermesini iç tüzükle belirleyemeyiz. Kuran siyasi iradedir. Meclis Başkanı çekildikten sonra hukuki varlığı sona ermiştir. Bu komisyon kurulduktan sonra varolan bir metindir. Komisyon kuran bir metin değildir." dedi.

İyi bir komisyon olduğunu, iyi bir çalışma yaptığını ancak hedeflerini gerçekleştiremeceğini, bu sebeple görevini yerine getiremediğini anlatan Şentop, komisyonun bir araç olduğunu amacın ise anayasa yapmak olduğunu kaydetti. Diğer partilerin bir anlamda bu komisyonu amaç yaptığının söylenebileceğini ifade etti. AK Parti için bu komisyonun anayasa yapmak için tek araç olmadığını, diğer partiler için olabileceğini dile getiren Şentop, samimiyetini 'eşit temsil'i kabul ederek AK Parti'nin ispatladığını kaydetti. Büyük federaklıklar yaptıklarını ifade eden Şentop, "AK Parti samimiyetle inanan ve bunu açık delillerle ispat eden tek partidir." diye konuştu. Yeni Anayasa için çalışmalarının, arayışlarının devam edeceğini belirtti.

"UZUN ZAMANDIR BELLİYDİ"

CHP, MHP ve BDP'nin bugün toplantı yaptıklarını kendilerine de haber gönderildiğini anlatan Şentop, herkesin toplantı yapabileceğini ancak Meclis Başkanının çekilmesiyle komisyonun kalmadığını ifade etti. "Milletimizi aldatmayalım, dürüst olalım." diyen Şentop, bu komisyonun Anayasa yapamayacağının ortaya çıktığını ve varlığının hukuken sona erdiğini kaydetti. Süreçle ilgili yeni tekliflerin gelmesi halinde değerlendirilebileceğini söyledi.

Diğer partilerinin toplanmasına ilişkin bir soruya Şentop, "Muhalefet partileri arası bir toplantı olabilir. Uzlaşma komisyonu olmaz." şeklinde konuştu. Uzun zamandır anayasa yapılamayacağının ortaya çıktığını ifade eden Şentop, "Biz komisyonun sona ermesini arzu ediyorduk. Meclis Başkanı da bunu gördü ve başkanlıktan çekildi." dedi.

Masadan kalkmak ancak masayı amaç haline getirebilenler için olabilir. ama ak parti açısından masanın bitmesi yeni anayasanın bittiği anlamına gelmez.

 

Zaman, 19.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.