Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan ve Arınç el ele

Erdoğan ve Arınç el ele

 

BİSMİL- “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili mesajlar vermeye devam etti. Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde konuşan Başbakan Erdoğan, “Sevgili kardeşlerim, bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin” dedi.

Dün Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Kürt sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses’le Diyarbakır’da vatandaşlara seslenen Erdoğan’ın bugün Diyarbakır’daki ilk durağı Bismil oldu. Toplu açılış törenlerine katılan Erdoğan, şu mesajları verdi:

Tüm bölgede yeni bir süreç yaşanıyor:
"Artık Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, iklim, bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemiz de değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemiz de güçleniyor.

Diyarbakır huzuruna sahip çıkmalı:
Diyarbakır, huzuruna güçlü şekilde sahip çıkmalı ve kararlarını verirken çok düşünmeli. Diyarbakır barışa güçlü şekilde sahip çıkmalı. Bu yıl Nevruz’da başlayan o bahar iklimine kuvvetlice sahip çıkmalı. Biz Diyarbakır’da çok farklı bir hava atmofser gördük, Barışı gördük huzuru gördük. ‘Artık yeter’ diyenleri gördük.

Bu sadece bir başlangıç:
Sevgili kardeşlerim, bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin. İnşallah bu süreç, bir kartopu gibi ilerleyecek. İlerledikçe büyüyecek, büyüdükçe umutları çoğaltacak. Bu bölgenin talihi inşallah değişecek. Diyarbakır değiştikçe Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değişecek. Diyarbakır değiştikçe, Irak değişecek, Suriye değişecek. Diyarbakır’dan doğan barış güneşi, inşallah tüm coğrafyamızı ısıtacak.

Gençlerin kanıyla beslenenler rahatsız: Birileri rahatsız oluyorlar. Çünkü onlar, gençlerin kanıyla, canıyla besleniyorlar. Uyuşturucu ile zehirledikleri zavallı insanlardan, kaostan, krizden, ölümden, acıdan, yoksulluktan besleniyorlar. Onlara artık fırsat tanımayalım diyorum. Bu sürecin bozulmasına, sabote edilmesine fırsat tanımayalım. Kışkırtmalar engellemeler karşısında yiğitçe duralım biz. O eski Türkiye dönemini artık kapattık.

Tek bayrağımız var:
Bu milletin tek bayrağı var ve rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın, yıldız şehitlerimizin ifadesidir. Bizim tek vatanımız var. Tek millet, tek bayrak, tek devlet... Bizim başka bayraklara ihtiyacımız yok. Ülkemizi bölene, bu gayretin içerisine girenlere müsamahamız yok. Bir olacağız, diri olacağız, beraber olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.

Sizi Allah için seviyorum: Ben sizi Allah için seviyorum. Ben sizi ne Türk olduğunuz, ne Kürt, ne Laz, ne şu olduğunuz için... Beni yaradan Allah sizleri yarattığı için seviyorum."

Arınç ve Avcı’yla ‘birlik’ fotoğrafı
Başbakan Erdoğan, Bismil’deki açılışta beraberindeki bakanlarla birlikte sahneden vatandaşları selamladı. Erdoğan ve beraberindekiler elele tutuşup ellerini havaya kaldırarak ‘birlik’ fotoğrafı verdiler. Başbakan’ın sağına ‘kızlı erkekli evler’ polemiği yaşadığı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı alması dikkat çekti. Erdoğan soluna ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı aldı. Özellikle Gülen Cemaati’nin dersaneler konusu nedeniyle hedef tahtasına koyduğu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, Fatma Şahin, Egemen Bağış ve Mehdi Eker’le birlikte vatandaşları selamladı.

Radikal, 17.11.2013
 

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.