Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan ilk kez ‘Kürdistan’ dedi

Başbakan ilk kez ‘Kürdistan’ dedi

BAŞBAKAN Erdoğan ve Mesud Barzani ilk görüşmelerini yapmadılar elbette. Bu iki siyasi şahsiyet daha önce de defalarca biraraya geldiler

BAŞBAKAN Erdoğan ve Mesud Barzani ilk görüşmelerini yapmadılar elbette. Bu iki siyasi şahsiyet daha önce de defalarca biraraya geldiler. Görüşmenin bu kez Diyarbakır’da gerçekleşmesi buluşmayı çok daha önemli bir hâle getirdi. Buna sebep Diyarbakır’ın dünyadaki tüm Kürtlerin gönlünde özel bir yer tutmasıdır. Sadece bu nedenle bile görüşme “tarihî” bir nitelik kazanmıştır.

Görüşmede birkaç ilk yaşandı.

Her şeyden önce Mesud Barzani ilk defa Diyarbakır halkına doğrudan seslenme fırsatı bulmuş oldu.

Başbakan Erdoğan ilk kez açıkça, Irak Kürdistan Federasyonu’ndan söz etti.

İlk kez Türk bayrağı ile Kürdistan bayrağı aynı alanda yan yana dalgalandı.

Başbakan Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkan’ı Osman Baydemir’i ziyaret etmesi ve bu görüşmede bazı BDP’li milletvekillerinin bulunması siyasi iklimi yumuşatmıştır. Daha doğrusu yepyeni ve olumlu bir iklimin önünü açmıştır. Bu, çok önemlidir. Böylelikle yaşanan tıkanıklığı aşmak ve çözüme giden yolda daha fazla ilerlemek için yeni fırsatlar yakalayabiliriz, yakalamalıyız. Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının içinde bir cümle var ki tüm öteki sözlerinin önüne geçmiştir. Şudur: “Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz.”

Başbakan önümüzdeki günlerde en çok konuşacağımız konulardan birini kamuoyunun gündemine sokarak faydalı bir iş yapmıştır.

Son bir söz ise Şivan Perwer için. O, Kürt halkını sembol isimlerinden biridir. Bu toprakların insanıdır. Kim ve hangi hakla onu doğup büyüdüğü toraklardan ayrı tutabilir ki?

Taraf, 17.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.